Потоси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Потоси
Potosí
Potosi1.jpg
Знаме на Потоси PotosíГрб на Потоси Potosí
Потоси Potosí is located in Боливија
Потоси Potosí
Потоси
Potosí
Местоположба во Боливија
Координати: 19°35′S 65°45′W / 19.583° ЈГШ; 65.750° ЗГД / -19.583; -65.750Координати: 19°35′S 65°45′W / 19.583° ЈГШ; 65.750° ЗГД / -19.583; -65.750
ДржаваБоливија
ДепартманПотоси
ПокраинаТомас Фријас
ОпштинаПотоси
Основан1 април 1545
Управа
 • ГрадоначалникРене Хоакино
Површина
 • Вкупна118,218 км2 (45,6 ми2)
Надм. вис.&100000000000040670000004.067 м
Население (2007)
 • Вкупно164.481
Часовен појасUTC-4
Мреж. местоwww.potosi.bo

Потоси (шпански: Potosí) е град во Боливија, главен град на департманот Потоси. Градот се наоѓа на надморска височина од 4.067 метри и тоа го прави еден од највисоките градови во светот.[1] Градот се наоѓа во близина на Серо де Потоси, планина за која се смета дека е богата со сребро. Поради планината градот бил доста значаен во минатото и бил главен снабдувач на сребро за Шпанското Кралство.

Звратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bolivia & Main Cities / Potosí Архивирано на 6 декември 2008 г. from boliviaweb.com. Retrieved 2010-09-27.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Angola Maconde, Juan. "Raíces de un pueblo: cultura afroboliviana." La Paz: Producciones CIMA, 1999.
  • Arzáns de Orsúa y Vela, Bartolomé. Historia de la Villa Imperial de Potosí. Edición de Lewis Hanke y Gunnar Mendoza. Providence, R.I.: Brown University Press, 1965.
  • Cobb, Gwendolin Ballantine. "Potosí, a South American Mining Frontier." Greater America: Essays in Honor of Herbert Eugene Bolton. Freeport, N.Y.: Books for Libraries Press, 1968, © 1945, pp. 39–58.
  • Hanke, Lewis (writer) and Jean-Claude Wicky (photographer). The Imperial City of Potosí. The Hague: Nijhoff, 1956.
  • Ross, John F. Mountains of Pain Smithsonian Magazine, November 2000.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]