Ел Алто

Координати: 16°31′S 68°10′W / 16.517° ЈГШ; 68.167° ЗГД / -16.517; -68.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Алто
El Alto
Главна улица во Ел Алто.
Главна улица во Ел Алто.
Знаме на Ел Алто
Ел Алто is located in Боливија
Ел Алто
Ел Алто
Местоположба во Боливија.
Координати: 16°31′S 68°10′W / 16.517° ЈГШ; 68.167° ЗГД / -16.517; -68.167
Држава Боливија
ДепартманЛа Пас
ПокраинаПедро Доминго Муриљо
ОпштинаЕл Алто
Управа
 • ГрадоначалникЕдгар Патана
Надм. вис.&100000000000000041500004,150 м
Население (2010)
 • Вкупно1,184,942
Час. појасBOT (UTC−4)

Ел Алто (шпански за „висок“, „височина“) е град и општина во Боливија. Градот се наоѓа во департманот Ла Пас, на висорамнината Алтиплано. Градот е дел од метрополитенската област Ла Пас. Денес тој е е еден од најбро растечките градови во државата со население од 1.184.942 жители во 2010 година, што го прави втор по големина во државата.[1] На пописот од 2001 година градот имал 647.350 жители.

Особености[уреди | уреди извор]

Ел Алто се наоѓа на надморска височина од 4.070 метри и тоа го прави еден од највисоките позначајни градови во светот. Во градот преовладува ладната клима, која достигнува до 17 степени во летниот период. Поради трендот на миграција село-град во Боливија, Ел Алто станал еден од најбрзо растечките градови во Боливија.

Ел Алто е еден од најголемите градови во Латинска Америка каде има бројно староседелско население. Се проценува дека околу 76% од населението на градот се Ајмари, 9% се Кечуани, 15% се мешани и околу 1% се белци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INE, Bolivia. „LA PAZ: POBLACIÓN TOTAL PROYECTADA, POR SEXO, SEGÚN PROVINCIA Y SECCIÓN DE PROVINCIA“. INE Bolivia. Посетено на 26 May 2012.

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

16°31′S 68°10′W / 16.517° ЈГШ; 68.167° ЗГД / -16.517; -68.167