Кочабамба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кочабамба
Cochabamba
Знаме на Кочабамба Cochabamba
Знаме
Прекар(и): „Град на вечната пролет“
„Град-градина“
Кочабамба is located in Свет
Кочабамба
Кочабамба (Свет)
Местоположба во Боливија
Координати: 17°23′S 66°10′W / 17.383°ЈГШ 66.167°ЗГД / -17.383; -66.167
Држава  Боливија
Департман Кочабамба
Покраина Серкадо
Општина Кочабамба
Површина
 • Градска 348 km2 (134 sq mi)
Надм. вис. 2.825 m (9,268 ft)
Население (2008)
 • Градскo 608.276
Мреж. место http://www.cochabamba.bo/

Кочабамба (шпански: Cochabamba) е град во Боливија. Кочабамба се наоѓа во Андите во долината Кочабамба. Кочабамба е главен град на департманот Кочабамба и трет најголем град во државата со урбано население од 608.276 според податоците од 2008[1]. Метрополитенската област на Кочабамба има повеќе од 1.000.000 жители.

Името на градот е составено од кечуанските зборови qucha, што значи „езеро“, и pampa, што значи „отворена рамнина“.[2]Градот често се нарекува како „град на вечната пролет“ или „град-градина“ поради температурата во градот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Најзборуван јазик во градот е шпанскиот јазик. Шпанскиот дијалект во градот се смета за поконзервативен во поглед на фонетиката и зборовниот фонд, но сепак дијалектот примил поголем број кечуански или ајмарски зборови.

Најголем народ во градот сочинуваат американските староседелци, односно Кечуаните, Ајмарите и останати староседелци, а потоа следуваат мешаните народи и малцинското бело население. Градот важи за еден од најпрогресивните градови во државата во поглед на економска и социјална активност.

Управа[уреди | уреди извор]

Кочабамба е главен град на департманот Кочабамба. Градската власт е поделена на извршна и законодавна. Градоначаникот е на чело на градската управа и се избира преку избори за мандат од пет години. Градоначаникот е шеф на извршната градска власт која е составена од 950 функционери и 6 пот-градоначалници.[3] Законодавната градска власт е во рацете на градскиот совет. Сегашен градоначалник (2012) на Кочабамба е Едвин Кастелјанос.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „World Gazetteer“. архивирано од изворникот на 5 декември 2012 г.. http://archive.is/4cTN. 
  2. Diccionario Bilingüe Iskay simipi yuyayk'ancha pdf
  3. Jordán Arandia, Oscar E.. „Mi compromiso es con Cochabamba“, „Los Tiempos“, 30 мај 2010 (посет. 2 јуни 2010 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]