Прејди на содржината

Сукре

Координати: 19°2′2.04″S 65°15′45.36″W / 19.0339000° ЈГШ; 65.2626000° ЗГД / -19.0339000; -65.2626000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сукре
Sucre
Charcas

Ла Плата, Чукисака
Панорама на историскиот град Сукре.
Панорама на историскиот град Сукре.
Знаме на Сукре
Прекар(и): Белиот град, Град на четири имиња
Координати: 19°2′2.04″S 65°15′45.36″W / 19.0339000° ЈГШ; 65.2626000° ЗГД / -19.0339000; -65.2626000
ДржаваБоливија
ДепартментЧукисака
ПокраинаОропеза
Основан29 септември 1539
Управа
 • ГрадоначалникАјде Нава
Надм. вис.&100000000000027500000002.750 м
Население (2006)
 • Вкупно225.000
Час. појасGMT -4
Повик. бр.4
Мреж. местоwww.sucre.gov.bo/

Сукре е главниот град на Боливија[1], центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот Чукисака. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла клима.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Устав на Боливија на шпански.

Поврзано[уреди | уреди извор]