Џорџтаун (Гвајана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџтаун
Georgetown
1796
Панорамски поглед на Џорџтаун
Панорамски поглед на Џорџтаун
Прекар(и): Град-градина
Координати: 6°48′N 58°10′W / 6.800° СГШ; 58.167° ЗГД / 6.800; -58.167Координати: 6°48′N 58°10′W / 6.800° СГШ; 58.167° ЗГД / 6.800; -58.167
Држава Гвајана
Админ. поделбаДемерара-Махаика
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2009)
 • 1796239,227
 • Метро354,964
Часовен појасUTC-4

Џорџтаун, со население од 239.227 жители е главен и најголем град во Гвајана, сместена во регионот Демерера-Махаика. Сместен е на брегот на Атлантски Океан, на устието на реката Демерера и е наречен „Градина на градови од Карибите“. Џорџтаун е сместена на 6 ° 48'N 58 ° 10'W. Градот служи првенствено како мал и административен центар. Тој, исто така, служи како центар за финансиски услуги.

Наводи[уреди | уреди извор]