Тариха (департман)

Координати: 21°35′S 63°50′W / 21.583° ЈГШ; 63.833° ЗГД / -21.583; -63.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тариха
Tarija
Знаме Грб
Знаме Грб

Мото: ¡La Muy Leal y Muy Fiel! (Многу лојален и верен!)

Тариха
Главен град Тариха
Најголем град Тариха
Службен јазик шпански јазик
Покраини 6
Површина
 - вкупно
 - % од Боливија
Рангиран во Боливија - 9
37.623 км2
3.42%
Население
 - вкупно (2005)
 - % од Боливија
 - Густина на население
Рангиран во Боливија - 6
391.226
4.3%
10.4 hab/км2
Основан 4 јули 1576
Ден на независност 15 април 1817
Управител Марио Косио
Пратеници 9 од 130
Повикувачки број: + (591) 4
ISO 3166-2 BO-T
Кратенки TA
Официјална страна http://www.tarija.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г.

Тариха е департман во Боливија кој се наоѓа на југоисток во државата. Во 2001 година департманот имал население од 391.226 жители со вкупна површина од 37.623 км2. Тариха е главен град на департманот.

Покраини[уреди | уреди извор]

  1. Анисето Арке
  2. Бурнет Оконор
  3. Серкадо
  4. Еустакио Мендез
  5. Гран Чако
  6. Хосе Марија Авилес

Јазици[уреди | уреди извор]

Најмногу зборувани јазици во Боливија и во департманов се шпански, гварани, ајмарски и кечуански, но и:[1]

Јазик Департманов Боливија
кечуански јазик 37.337 2.281.198
ајмарски јазик 7.219 1.525.321
гварани јазик 4.578 62.575
друг локален 2.468 49.432
шпански јазик 365.710 6.821.626
странски 5.662 250.754
само локален 4.562 960.491
локален и шпански 44.461 2.739.407
шпански и странски 322.098 4.115.751

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

21°35′S 63°50′W / 21.583° ЈГШ; 63.833° ЗГД / -21.583; -63.833