Бени (департман)

Координати: 14°S 65°W / 14° ЈГШ; 65° ЗГД / -14; -65
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бени
Beni
Знаме на департман Бени Грб на департман Бени
Знаме Грб

Мото: ¡Ventura, paz y unión!

Химна: Canta victorioso pueblo de leyenda

Санта Крус
Главен град Тринидад
Најголем град Тринидад
Службени јазици шпански, мошењо јазик
Покраини 8
Површина
 - вкупно
 - % од Боливија
Рангирана на 2 место во Боливија по површина
213.564 км2
19.44%
Население
 - Вкупно(2005)
 - % од Боливија
 - Густина
Рангирана на 8 место во Боливија по население
411,399
4.48%
1.93 hab./км2
Создаден 18 ноември,1842
Управител Ернесто Суарез
Пратеници 9 од 130
Повикувачки број: + (591) 3
ISO 3166-2 BO-B
Кратенка BE
Мрежно место boliviaprefectural.org Архивирано на 17 ноември 2009 г.

Бени е департман во североисточна Боливија. Овој департман е вториот најголем департман во државата (веднаш после Санта Крус) со површина од 213.564 км2 и бил создаден со декрет од 18 ноември 1842 за време на владеењето на генералот Хосе Баливијан. Со само 362.521 жител, Бени е втор најслабо населен департман во Боливија, веднаш после департманот Пандо. Бени има тропска клима со високи температури преку лето. Главен град на Бени е Тринидад.

Покраини во Бени[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 8 покраини кои пак се поделени на општини и кантони.

Покраини Население Површина ([[км2]]) Главен град Карта
Серкадо 93.276 12.276 Сан Хавиер
Вака Диез 134.657 22.434 Рибералта
Хосе Баливијан 80.650 40.444 Рејес
Јакума 29.397 34.686 Санта Ана дел Јакума
Moxos 23.823 33.316 Сан Игнацио де Мошос
Марбан 15.766 15.126 Лорето
Маморе 13.638 18.706 Сан Хоакин
Итенез 20.192 36.576 Магдалена

Јазици[уреди | уреди извор]

Доминантен јазик во департманот е шпанскиот јазик. Следната табела ги претставува останатите јазици кои се зборуваат во департманот Бени.[1]

Јазик Департман Боливија
Кечуански јазик 8.643 2.281.198
Ајмарски јазик 7.910 1.525.321
Гварани јазик 396 62.575
Останати локални јазици 16,695 49,432
шпански 331.547 6.821.626
Странски јазици 6.512 250.754
Само како мајчин 7.854 960.491
Мајчиниот и шпанскиот 24.171 2.739.407
Шпански и странски 307.680 4.115.751

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Gonzalez Moscoso, Rene. 1984. Enciclopedia Boliviana: Diccionario Geográfico Boliviano. Editorial “Los Amigos del Libro”, La Paz. 278pp.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

14°S 65°W / 14° ЈГШ; 65° ЗГД / -14; -65