Прејди на содржината

Рибералта

Координати: 11°0′46″S 66°3′26″W / 11.01278° ЈГШ; 66.05722° ЗГД / -11.01278; -66.05722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибералта
Riberalta
град
Улица во Рибералта.
Улица во Рибералта.
Рибералта is located in Боливија
Рибералта
Рибералта
Координати: 10°59′S 66°6′W / 10.983° ЈГШ; 66.100° ЗГД / -10.983; -66.100
Држава Боливија
Департман Бени
ПокраинаВака Диез

Рибералта (шпански: Riberalta) е град во Боливија. Градот се наоѓа во департманот Бени во северна Боливија. Рибералта се наоѓа на вливот на спојот на реките Мадре де Диос и Бени, поточно на југоисточниот брег од реката Бени. Градот е главен град на покраината Вака Диез и центар на општината Рибералта.[1]. Рибералта е дел од Амазонија и според податоците од 2006 година има население од 78.100 жители.

  1. „Municipalities of Bolivia at www.editorialox.com“. Архивирано од изворникот на 2016-03-13. Посетено на 2012-05-03.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

11°0′46″S 66°3′26″W / 11.01278° ЈГШ; 66.05722° ЗГД / -11.01278; -66.05722