Бени (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на амазонскиот басен со реката Бени.

Реката Бени (шпански: Río Beni) е река во северна Боливија.

Особености[уреди | уреди извор]

Реката извира северно од Ла Пас и тече североисточно низ пампите. Една од притоките на рекава е реката Туичи во националниот парк Мадид. Јужно од Руренабаке реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влева во реката Маморе на бразилско-боливиската граница.

Поврзано[уреди | уреди извор]