Тринидад (Боливија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Тринидад во Боливија.

Тринидад (шпански: Trinidad) или официјално Најсветиот Тринидад (шпански: La Santísima Trinidad) — град во Боливија и главен град на департманот Бени. Овој град има население од околу 86.400.

Градот бил основан во 1686 од страна на Падре Сиприано Бараче околу 14 километри оддалечено од денешната локација. Првичниот град се наоѓал на реката Маморе.

Галерија[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Аеродром:

Lat: 14° 48' 0 S
Lon: 64° 46' 0 W
Alt: 509 стапки (155 метри)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 14°50′S 64°54′W / 14.833° ЈГШ; 64.900° ЗГД / -14.833; -64.900