Кобиха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кобиха
Cobija
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Боливија" nor "Шаблон:Location map Боливија" existsМестоположба во Боливија
Координати: 11°02′S 68°44′W / 11.033° ЈГШ; 68.733° ЗГД / -11.033; -68.733
ДржаваFlag of Bolivia.svg Боливија
ДепартманFlag of Pando.svg Департман Пандо
ПокраинаНиколас Суарез
Основан1906
Управа
 • ГрадоначаникЛуис Адолфо Флорес Робертс
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население
 • Вкупно25.000 (проц,)
Часовен појасUTC-4
Мреж. местоhttp://www.gmcobija.gob.bo/

Кобиха (шпански: Cobija) е град во Боливија. Градот се наоѓа на 600 км северно од Ла Паз во регионот на Амазонија. Кобиха е во близина на бразилската и перуанската граница. Градот се наоѓа на брегот на реката Акре на надморска височина од 280 метри. Градот има тропска клима проследена со дождови.

Кобиха има околу 25.000 жители и е главен град на департманот Пандо. Во градот има два аеродрома и е патно поврзан со Ел Чоро.

Клима[уреди | уреди извор]

Поради местоположбата на градот, Кобиха се смета за најдождлив регион во државата. Кобиха се наоѓа на реката Акре на 280 метри надморска височина во близина на џинглите. Регионот има топла клима со дневна температура на 26 степени.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 11°02′S 68°44′W / 11.033° ЈГШ; 68.733° ЗГД / -11.033; -68.733