Монтеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монтеро
Montero
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Боливија" nor "Шаблон:Location map Боливија" existsМестоположба во Боливија
Координати: 17°20′32″S 63°15′21″W / 17.34222° ЈГШ; 63.25583° ЗГД / -17.34222; -63.25583Координати: 17°20′32″S 63°15′21″W / 17.34222° ЈГШ; 63.25583° ЗГД / -17.34222; -63.25583
ДржаваFlag of Bolivia.svg Боливија
ДепартманСанта Круз
ПокраинаОбиспо Сантистеван
ОпштинаМонтеро
Именуван4 декември 1912
Население (2006)
 • Вкупно90.837

Монтеро (шпански: Montero) е град во департманот Санта Круз во Боливија. Градот се наоѓа на 50 км северно од Санта Круз де ла Сиера. Според податоците од 2006 година, Монтеро има население од 90.837 жители. Поради зголемениот развој на градот во последно време, Монтеро станува значаен центар во регионот. Монтеро се наоѓа на надморска височина од 300 метри и средна температура е 23 степени целзиусови. Во околината на градот значајна стопанска гранка е земјоделството, особено производството на соја, памук, пченка и ориз.

Поврзано[уреди | уреди извор]