Сан Игнасио де Веласко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Игнасио де Веласко
San Ignacio de Velasco
град
Сан Игнасио де Веласко
Сан Игнасио де Веласко
Знаме на Сан Игнасио де Веласко
Држава Боливија
Департман Санта Крус
ПокраинаХосе Мигел де Веласко
ОпштинаСан Игнасио де Веласко
Основан1749
Надм. вис.&10000000000000410000000410 м
Население (2012)[1]
 • Вкупно31.196

Сан Игнасио де Веласко (шпански: San Ignacio de Velasco) е град во Боливија, главен град на покраината Хосе Мигел де Веласко, седиште на општината Сан Игнасио де Веласко во боливискиот департман Санта Крус.

Географија[уреди | уреди извор]

Сан Игнасио се наоѓа во централниот дел на покраината Хосе Мигел де Веласко. Градот е поврзан со патен ситем од мешан карактер (асфалтиран и неасфалтиран) со Санта Крус и со бразилскиот град Касерес во Мато Гросо. Во градот има аеродром[2]) со земјена писта.
San Ignacio is located on the man-made lake, Guapomo, which also serves as the city's supply of fresh water.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Покрај шпанскиот, кој е најзборуван јазик, во градот и околината се користи и чикитански јазик. Скоро сите жители на Сан Игнасио се или староседелци или местици. Бројот на чисто бело население е многу мал. Најголема религија во градот е Христијанството (Католицизам). Сан Игнасио е седиште на римокатоличката бискупија Сан Игнасио де Веласко.

Според податоците објавени од општинските власти во 1996 година, градот имал население од 12.600 жители.[3] Градот е најголем во покраината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World-Gazetteer[мртва врска]
  2. „San Ignacio De Velasco Airport (SNG) Details“. The Guides Network. 2007.
  3. 3,0 3,1 Guia Turistica de la Provincia "Velasco", Gobierno Municipal de San Ignacio de Velasco

Надворешни врски[уреди | уреди извор]