Департмани во Боливија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на департманите на Боливија.

Боливија е поделена на 9 департмани (шпански: departamentos). Департманите и главните градови (во загради) се:

Департмани на Боливија
знаме грб департман главен град површина население официјален јазик
Flag of Beni.svg Escudo de Beni.JPG Бени Тринидад 213.564 km² 430.049 (2008) шпански, мошењо
Flag of Chuquisaca.svg Coats of arms of None.svg Чукисака Сукре 51.524 km² 631.062 (2008) шпански, кечуански
Flag of Cochabamba.svg Cochabamba - Escudo de Armas.jpg Кочабамба Кочабамба 55.631 km² 1.786.040 (2008) шпански, кечуански
Flag of La paz.svg Escudodearmaslapaz.gif Ла Пас Ла Пас 133.985 km² 2.756.989 (2008) шпански, кечуански и ајмарски
Flag of Oruro.svg Coats of arms of None.svg Оруро Оруро 53.558 km² 444.093 (2008) шпански
Flag of Pando.svg Coats of arms of None.svg Пандо Кобиха 63.827 km² 75.335 (2008) шпански
Flag of Potosí.svg Coats of arms of None.svg Потоси Потоси 118.218 km² 780.392 (2008) шпански, кечуански
Flag of Santa Cruz.svg Coats of arms of None.svg Санта Крус Санта Крус де ла Сиера 370.621 km² 2.626.697 (2008) шпански, гварани
Flag of Tarija.svg Coats of arms of None.svg Тариха Тариха 37.623 km² 496.988 (2008) шпански

Секој департман е поделен на покраини и секоја покраина е поделена на општини и секоја општина е поделена на кантони.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]