Боливиски боливијано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боливиски боливијано
boliviano boliviano (шпански)
10 сентавоси до 5 боливијаноси
ISO 4217
КодBOB
Составници
Подединица
 1/100сентаво
СимболBs.
Банкноти10, 20, 50, 100, 200 боливијано.
Монети10, 20, 50 сентаво, 1, 2, 5 боливијано.
Демографија
Корисник/ци Боливија
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Боливија
 Мреж. местоwww.bcb.gov.bo
Вредност
Инфлација11.5%
 ИзворThe World Factbook.

Боливијаното (ISO 4217 код: BOB; симбол Bs[1][2]) е официјалната валута на Боливија. Боливијаното е поделен на 100 сентавоси и истото име било за валутата која Боливија ја користела од 1864 до 1963.

Првите боливијаноси[уреди | уреди извор]

Првите боливијаноси биле воведени во 1864. Еден боливијан бил еднаков на еден боливиски сол или половина боливиско скудо (поранешни валути). Првично, валутата била поделена на „сентесимос“, но името било сменето во 1870 во сентаво.

На почетокот еден боливијано бил еднаков на 5 француски франци.

Вторите боливијаноси[уреди | уреди извор]

После долгогодишна хиперинфлација, пезо боливиано било заменето со ново боливијано во 1987 година. Во тоа време едено боливијано било еднакво на 1 американски долар.


Тековен девизен курс на BOB
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD BRL ARS
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD BRL ARS
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD BRL ARS
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD BRL ARS

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banco Central de Bolivia. "Galeria de monedas y billetes Архивирано на 5 март 2011 г.." Accessed 26 February 2011.
  2. Banco Central de Bolivia. Official website Accessed 26 February 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]