Претседател на Боливија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседател на
Повеќенационалната Држава Боливија
Coat of arms of Bolivia.svg
Грб на Боливија
Luis Alberto Arce Catacora (Official Portrait, 2020) Cropped II.png
Функционер
Луис Арсе

од ноември 2020 г.
СедиштеПаласио Кемадо
Назначувачопшти избори
Мандатпетгодишен мандат со можност од едно повторно кандидирање
Прв функционерСимон Боливар
Создадена11 август 1825
Мреж. местоwww.presidencia.gob.bo

Претседателот на Боливија е шеф на државата и шеф на владата на Боливија. Според сегашниот устав на Боливија, претседателот се избира на општи избори за мандат од 5 години и со можност да се кандидира повторно само уште еднаш.[1] Моментален претседател на Боливија е Ево Моралес, кој е на таа функција од 22 јануари 2006 година. За првпат бил избран за претседател на изборите во 2005 година, а вториот мандат го добил на изборите во 2009 година. Низ историјата, покрај титулата „претседател на Боливија“, се користеле и „Ослободител на Боливија“ (за Симон Боливар) и „Врховен заштитник“ (за Андрес де Санта Крус).

Список на претседатели[уреди | уреди извор]

# Слика Име Презел Напуштил Звање
1 Portrait of Simón Bolívar by Arturo Michelena.jpg Симон Боливар 11 август 1825 29 декември 1825 Ослободител на Боливија
2 Gran marical de ayacucho.jpg Антонио Хосе де Сукре 29 декември 1825 18 април 1828 Ослободител на Боливија (29 декемвриr 1825 - 19 јуни 1826)
претседател (19 јуни 1826 - 18 април 1828)
3 Податотека:José María Pérez de Urdininea.jpg Хосе Марија Перес де Урдининеја 18 април 1828 2 август 1828 претседател
4 Coat of arms of Bolivia.svg Хосе Мигел де Веласко Франко 2 август 1828 18 декември 1828 в.д. претседател
5 Pedro Blanco Soto.jpg ПедроБланко Сото 18 декември 1828 1 јануари 1829 привремен претседател
6 Coat of arms of Bolivia.svg Хосе Мигел де Веласко Франко 1 јануари 1829 24 мај 1829 в.д. претседател
7 Andréssantacruz2.jpg Андрес де Санта Круз 24 мај 1829 20 февруари 1839 привремен претседател (29 мај 1829 - 15 август 1831)
претседател (15 август 1831 - 20 февруари1839)
врховен заштитник на Перуанско-боливиската Конфедерација (28 октомври 1836 - 20 февруари 1839)
8 Coat of arms of Bolivia.svg Хосе Мигел де Веласко Франко 20 февруари 1839 10 јуни 1841 привремен врховен шеф (20 февруари 1839 - 16 јуни 1839)
привремен претседател (16 јуни 1839 - 15 август 1840)
претседател (15 август 1840 - 10 јуни 1841)
9 07 - Sebastián Ágreda (CROPPED).png Себастијан Агреда 10 јуни 1841 9 јули 1841 привремен шеф
10 Mariano Calvo.jpg Маријано Енрике Калво Куелјар 9 јули 1841 22 септември 1841 в.д. претседател
11 José Ballivián.jpg Хосе Баливијан 22 септември 1841 23 декември 1847 привремен претседател (22 септември 1841 - 15 август 1844)
претседател (15 август 1844 - 23 декември 1847)
12 Eusebio Guilarte Vera - bolivianischer Präsident.jpg Еусебио Гиларте Вера 23 декември 1847 2 јануари 1848 временски претседател
13 Coat of arms of Bolivia.svg Хосе Мигел де Веласко Франко 18 јануари 1848 6 декември 1848 привремен претседател
14 ManuelIsidoroBelzu.jpg Мануел Исидоро Белзу 6 декември 1848 15 август 1855 привремен претседател (6 декември 1848 - 15 август 1850)
претседател (15 август 1850 - 15 август 1855)
15 Coat of arms of Bolivia.svg Хорхе Кордова 15 август 1855 21 октомври 1857 претседател
16 José María Linares.jpg Хосе Марија Линарес 21 октомври 1857 14 јануари 1861 привремен претседател (21 октомври 1857 - 1858)
доживотен диктатот (1858 - 14 јануари 1861)
Coat of arms of Bolivia.svg владина хунта 14 јануари 1861 4 мај 1861 членови:
Руперто Фернандес
Хосе Марија Ача
Мануел Антонио Санчес (до 9 април 1861)
17 JoseMariaAcha.jpg Хосе Марија Ача 4 мај 1861 28 декември 1864 привремен претседател (4 мај 1861 - 15 август 1862)
претседател (15 август 1862 - 28 декември 1864)
18 MarianoMelgarejo.jpg Маријано Мелгарехо 28 декември 1864 15 јануари 1871 привремен претседател (28 декември 1864 - 15 август 1870)
претседател (15 август 1870 - 15 јануари 1871)
19 AGUST N MORALES HERN NDEZ.jpg Агустин Моралес 15 јануари 1871 27 ноември 1872 Врховен шеф на револуцијата (15 јануари 1871 - 21 јануари 1871)
провремен претседател (21 јануари 1871 - 25 август 1872)
претседател (25 август 1872 - 27 ноември 1872)
20 Coat of arms of Bolivia.svg Томас Фријас Аметлер 28 ноември 1872 9 мај 1873 претседател
21 ADOLFO BALLIVI N COLL.jpg Адолфо Баливијан 9 мај 1873 14 февруари 1874 претседател
22 Coat of arms of Bolivia.svg Томас Фријас Аметлер 14 февруари 1874 4 мај 1876 претседател
23 Coat of arms of Bolivia.svg Иларион Даза 4 мај 1876 28 декември 1879 претседател
24 Coat of arms of Bolivia.svg Нарсисо Камперо 19 јануари 1880 3 септември 1884 претседател
25 Coat of arms of Bolivia.svg Грегорио Пачеко 3 септември 1884 15 август 1888 претседател
26 Aniceto Arce.jpg Анисето Арсе 15 август 1888 11 август 1892 претседател
27 Coat of arms of Bolivia.svg Маријано Баптиста 11 август 1892 19 август 1896 претседател
28 Coat of arms of Bolivia.svg Северо Фернандес 19 август 1896 12 април 1899 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg владина хунта 12 април 1899 25 октомври 1899 членови:
Хосе Мануел Пандо
Серапио Рејес Ортиз
Масарио Пинила Варгас
29 Coat of arms of Bolivia.svg Хосе Мануел Пандо 25 октомври 1899 14 август 1904 претседател
30 Ismael Montes 1914.jpg Исмаел Монтес 14 август 1904 12 октомври 1909 претседател
31 Coat of arms of Bolivia.svg Елиодоро Вилјазон 12 октомври 1909 14 октомври 1913 претседател
32 Ismael Montes 1914.jpg Исмаел Монтес 14 октомври 1913 15 октомври 1917 претседател
33 Jose Gutierrez Guerra.jpg Хосе Гутиерез 15 октомври 1917 12 јули 1920 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg владина хунта 13 јули 1920 28 јануари 1921 членови:
Баутиста Саведра
Хосе Марија Ескалиер
Хосе Мануел Рамирез
34 Coat of arms of Bolivia.svg Баутиста Саведра 28 јануари 1921 3 септември 1925 претседател
35 Coat of arms of Bolivia.svg Фелипе С. Гузман 3 септември 1925 10 јануари 1926 привремен претседател
36 Coat of arms of Bolivia.svg Ернандо Силес Рејес 10 јануари 1926 28 мај 1930 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg Совет на министри на Боливија 28 мај 1930 25 јуни 1930 членови:
Алберто Диез де Медина
Херман Антело Арауз (до 17 јуни 1930)
Франклин Мерсадо
Давид Торо
Хосе Агире Ача
Фидел Вега
Карлос Банзер
Езекиел Ромесин Калдерон (од 17 јуни 1930)
37 32 - Carlos Blanco Galindo (CROPPED).jpg Карлос Бланко Галиндо 28 јуни 1930 5 март 1931 претседател на воена владина хунта

членови:
Хосе Л. Ланза
Филиберто Осорио
Бернардино Билбоа Риоха
Емилио Гонзалез Кинт
Хосе Ајороа

38 Daniel Salamanca Urey.jpg Daniel Salamanca Urey 5 March 1931 27 November 1934 претседател
39 Coat of arms of Bolivia.svg Хосе Луис Техада Сорзано 28 ноември 1934 17 мај 1936 претседател
40 Germán Busch - 2.jpg Херман Буш 17 мај 1936 20 мај 1936 претседател на владина хунта
41 Coat of arms of Bolivia.svg Давид Торо 20 мај 1936 13 јули 1937 претседател на владина хунта
42 Germán Busch - 2.jpg Херман Буш 13 јули 1937 23 август 1939 претседател на владина хунта (13 јули 1937 - 28 мај 1938)
претседател (28 мај 1938 - 23 август 1939)
43 Coat of arms of Bolivia.svg Карлос Кинранилја 23 август 1939 15 април 1940 провремен претседател
44 Penaranda.jpg Енрике Пењаранда 15 април 1940 20 декември 1943 претседател
45 Coat of arms of Bolivia.svg Гуалберто Вилјароел 20 декември 1943 21 јули 1946 претседател на владина хунта (20 декември 1943 - 5 април 1944)
привремен претседател (5 април 1944 - 6 август 1944)
претседател (6 август 1944 - 21 јули 1946)
46 Coat of arms of Bolivia.svg Нестор Гуиле 21 јули 1946 15 август 1946 претседател на владина хунта
47 Coat of arms of Bolivia.svg Томас Монхе 15 август 1946 10 март 1947 претседател на владина хунта
48 Coat of arms of Bolivia.svg Енрике Херцог 10 март 1947 22 октомври 1949 претседател
49 Coat of arms of Bolivia.svg Мамерто Уриолагоитија 22 октомври 1949 16 мај 1951 в.д. претседател (22 октомври 1949 - 24 октомври 1949)
претседател (24 октомври 1949 - 16 мај 1951)
50 Coat of arms of Bolivia.svg Уго Баливијан 16 мај 1951 11 април 1952 претседател на воена хунра
членови:
Антонио Селеме Варгас
Умберто Торес Ортиз
51 Coat of arms of Bolivia.svg Ернан Силес Зуазо 11 април 1952 16 април 1952 привремен претседател
52 Victor Paz Estenssoro (1955).jpg Виктор Паз Естенсоро 16 април 1952 6 август 1956 претседател
53 Coat of arms of Bolivia.svg Ернан Силес Зуазо 6 август 1956 6 август 1960 претседател
54 Victor Paz Estenssoro (1955).jpg Виктор Паз Естенсоро 6 август 1960 4 ноември 1964 претседател
55 Coat of arms of Bolivia.svg Рене Бариентос 5 ноември 1964 26 мај 1965 претседател на воена хунта
56 Coat of arms of Bolivia.svg Рене Бариентос + Алфредо Овандо Кандија 26 мај 1965 2 јануари 1966 претседател на воена хунта
57 Alfredo Ovando.jpg Алфредо Овандо Кандија 2 јануари 1966 6 август 1966 претседател на воена хунта
58 Coat of arms of Bolivia.svg Рене Бариентос 6 август 1966 27 април 1969 претседател
59 Coat of arms of Bolivia.svg Лус Адолфо Силес Салинас 27 април 1969 26 септември 1969 претседател
60 Alfredo Ovando.jpg Алфредо Овандо Кандија 26 септември 1969 6 октомври 1970 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg хунта 6 октомври 1970 7 октомври 1970 членови:
Ефраин Гаучала Ибањез
Фернандо Сатори Рибера
Алберто Албарасин Креспо
61 Juan José Torres.JPG Хуан Хосе Торес 7 октомври 1970 21 август 1971 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg хунта 21 август 1971 22 август 1971 членови:
Андрес Селич Чоп (претседател)
Уго Ванзер
Хауме Флорентино Мендиета
62 Hugo Banzer.jpg Уго Банзер 22 август 1971 21 јули 1978 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg Виктор Гонзалез Фуентес 21 јули 1978 21 јули 1978 претседател на воена хунта
63 Coat of arms of Bolivia.svg Хуан Переда 21 јули 1978 24 ноември 1978 претседател
64 Coat of arms of Bolivia.svg Давид Падилја 24 ноември 1978 8 август 1979 претседател на воена хунта
65 Coat of arms of Bolivia.svg Валтер Гвевара 8 август 1979 1 ноември 1979 в.д. претседател
66 Coat of arms of Bolivia.svg Алберто Натуш 1 ноември 1979 16 ноември 1979 претседател
67 Coat of arms of Bolivia.svg Лидија Гејлер Техада 17 ноември 1979 18 јули 1980 в.д. претседател
Coat of arms of Bolivia.svg хунта 18 јули 1980 18 јули 1980 членови:
Луис Гарсија Меза Техада
Валдо Бернал Переира
Рамиро Теразас Родригес
68 Coat of arms of Bolivia.svg Луис Гарсија Меза Техада 18 јули 1980 4 август 1981 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg хунта 4 август 1981 4 септември 1981 членови:
Валдо Бернал Переира
Селсо Торелио
Оскар Хауме Памо
69 Coat of arms of Bolivia.svg Селсо Торелио 4 септември 1981 19 јули 1982 претседател
Coat of arms of Bolivia.svg хунта 19 јули 1982 21 јули 1982 членови:
Наталио Моралес Миоскера
Оскар Хаиме Памо
Анхел Марискал Гомез
70 Coat of arms of Bolivia.svg Гуидо Вилдосо 21 јули 1982 10 октомври 1982 претседател
71 Coat of arms of Bolivia.svg Ернан Силес Зуазо 10 октомври 1982 6 август 1985 претседател
72 Victor Paz Estenssoro (1955).jpg Виктор Паз Естенсоро 6 август 1985 6 август 1989 претседател
73 Coat of arms of Bolivia.svg Хаиме Паз Замора 6 август 1989 6 август 1993 претседател
74 Gonzálo Sánchez de Lozada-Agencia BrasilAntonio Cruz.jpg Гонсало Санчес де Лосада 6 август 1993 6 август 1997 претседател
75 Hugo Banzer.jpg Уго Банзер 6 август 1997 7 август 2001 претседател
76 Jorge Quiroga-1.jpg Хорхе Кирога 7 август 2001 6 август 2002 претседател
77 Gonzálo Sánchez de Lozada-Agencia BrasilAntonio Cruz.jpg Гонсало Санчес де Лосада 6 август 2002 17 октомври 2003 претседател
78 Carlos Mesa.jpg Карлос Меса 17 октомври 2003 9 јуни 2005 претседател
79 Eduardo Rodríguez Veltzé en la XV Cumbre Iberoamericana.jpg Едуардо Родригес 9 јуни 2005 22 јануари 2006 претседател
80 Evo Morales Ayma (cropped).jpg Ево Моралес 22 јануари 2006 10 ноември 2019 претседател
81 Жанин Ањес 212 ноември 2019 в.д. претседател
81 Luis Alberto Arce Catacora (Official Portrait, 2020) Cropped II.png Луис Арсе ноември 2020 претседател

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2018-12-11. Посетено на 2012-11-15.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]