Куласују

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цивилизација на Инките
Знаме на Инките.
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаКоласују бил административен регион во Тавантинсују кој се наоѓал југоисточно од државата. Овој регион бил воглавно населен со Ајмари, територија која е поделена помеѓу Боливија, Чиле, Аргентина и Перу.

Видете исто така[уреди | уреди извор]