Куласују

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на ИнкитеКоласују бил административен регион во Тавантинсују кој се наоѓал југоисточно од државата. Овој регион бил воглавно населен со Ајмари, територија која е поделена помеѓу Боливија, Чиле, Аргентина и Перу.

Банерот на Куласују

Поврзано[уреди | уреди извор]