Религија на Инките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цивилизација на Инките
Знаме на Инките.
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаРелигијата на Инките била повеќебожна религија и воглавно била следена од народот во Империјата на Инките. Оваа религија имала три кралства: кралство на небото, земјата и внатрешноста на земјата.

Религиозни кралства[уреди | уреди извор]

Религијата на Инките славела и следела три религиозни кралства кои биле од витален карактер за самиот опстанок на религијата. Кралствата се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Религија на Инките (англиски)
  • Baudin (1948).
  • Rowe, John H. (1946).
  • Von Hagen, Victor (1961). "Realm of the Incas, Revised Edition". Mentor (New American Library). 

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Портал „Инки