Ацтечко општество

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пред-колумбиското ацтечко општество било комплицирано општество кое се развило кај Ацтеките во централно Мексико во периодот од пред доаѓањето на Шпанците. Културно, општеството се засновало на независните градови-држави наречени алтепетл кои пак биле поделени на мали административни единици наречени калпили. Луѓето биле поделени на две класи: благородно население и обично население. Економијата била зависна од земјоделството и од трговијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Berdan, Frances (1982). The Aztecs of Central Mexico: An Imperial Society. Case Studies in Cultural Anthropology. New York: Holt, Rinehart & Winston. ISBN 0-03-055736-4. OCLC 7795704.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Curl, John (2005). Ancient American Poets: The Flower Songs of Nezahualcoyotl. Tempe: Bilingual Press. ISBN 1-931010-21-8. OCLC 52813965. Надворешна врска во |title= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Díaz del Castillo, Bernal (1963) [1632]. The Conquest of New Spain. Penguin Classics. J. M. Cohen (trans.) (6 printing (1973). изд.). Harmondsworth, England: Penguin Books. ISBN 0-14-044123-9. OCLC 162351797.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Durán, Diego (1994) [c.1581]. The History of the Indies of New Spain. Civilization of the American Indian series, #210. Doris Heyden (trans., annot., and introd.) (English translation of Historia de las Indias de Nueva-España y Islas de Tierra Firme. изд.). Norman: University of Oklahoma Press. ISBN 0-8061-2649-3. OCLC 29565779.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)