Прејди на содржината

Ацтечко писмо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ацтечко писмо
Тип
пиктографи и хиероглифи
Период
најмногу зачувани ракописи има од 16 век.
ЈазициНахуатлски јазик
Сродни писма
Сродни системи
Миштечко писмо
ISO 15924
Уникод
U+15C00 to U+15FFF (tentative)[1]
 Оваа страница може да содржи фонетски симболи од меѓународната фонетска азбука (МФА).

Ацтечкото писмо или нахуатлското писмо е пиктографско и идеографско писмо кое се користело за пишување на нахуатлскиот јазик пред доаѓањето на Шпанците во Средна Америка. Денес како сведоци на ова писмо се зачувани ацтечките кодекси. Сепак ацтечкото писмо не се смета за правилно писмо за пишување, бидејќи не постоеле зададени симболи кои би претставувале одреден збор, туку се слушеле со приказ на идеи и поради тоа ова писмо се смета за прелиминарно писмо за пишување.

Потекло[уреди | уреди извор]

Ацтечкото писмо е приспособено за запишување на јазикот од писма кои се користеле во централно Мексико, како на пример запoтечкото писмо и миштечкото писмо.

Наводи[уреди | уреди извор]

Justeson, John S. (1986). „The Origin of Writing Systems: Preclassic Mesoamerica“ (PDF). World Archaeology. London: Routledge & Kegan Paul. 17 (3): 437–458. ISSN 0043-8243. OCLC 2243103. Архивирано од изворникот (online facsimile) на 2009-11-22. Посетено на 2010-02-26.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Prem, Hanns J. (1992). „Aztec Writing“. Во Victoria R. Bricker (volume ed.), with Patricia A. Andrews (уред.). Supplement to the Handbook of Middle American Indians, Vol. 5: Epigraphy. Victoria Reifler Bricker (general editor). Austin: University of Texas Press. стр. 53–69. ISBN 0-292-77650-0. OCLC 23693597.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Soustelle, Jacques (1961). Daily Life of the Aztecs: On the Eve of the Spanish Conquest. Patrick O’Brian (trans.). London: Phoenix. ISBN 1-84212-508-7. OCLC 50217224.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Понатамошни информации[уреди | уреди извор]

  • Lawrence Lo. „Aztec“. Ancient Scripts.
  • Nicholson, H. B. (1974). „Phoneticism in the Late Pre-Hispanic Central Mexican Writing System“. Во E. P. Bensen (уред.). Mesoamerica Writing Systems. стр. 1–46.
  • Prem, Hanns J. (1992). „Aztec Writing“. Supplement to the Handbook of Middle American Indians, Volume 5: Epigraphy. Austin: University of Texas Press.
  • Thouvenot, Marc (2002). „Nahuatl Script“. Во Anne-Marie Christin (уред.). A History of Writing: From Hieroglyph to Multimedia. Flammarion.

Поврзано[уреди | уреди извор]