Кинич Ханаб Пакал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кинич Ханаб Пакал
K'inich Janaab' Pakal
Ахав на Паленке
Кинич Пакал
Владеење29 јули 615 – 31 август 683
Полно имеКинич Ханаб Пакал
ПочивалиштеХрам на натписи, Паленке
ПретходникСак Кук
НаследникКинич Кан Балам II
ДецаКинич Кан Балам II
Кинич Кан Хој Читам II
ТаткоКан Мо Хиш
МајкаСак Кук

Кинич Ханаб Пакал (23 март 603 - 28 август 683) бил владетел на мајанскиот град Паленке во доцниот класичен период на преколумбовскиот период во Средна Америка. За време на неговото долго владеење од 68 години, Пакал бил важен за проширување и изградба на некои значителни градби во Паленке.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Tiesler, Vera; Cucina, Andrea (2004), Janaab' Pakal de Palenque: Vida y muerte de un gobernante maya, Mexico: UNAM, ISBN 9789703214891
  • Nygard, Travis. Modern Manipulation of a Maya Monument: Depictions of Pakal’s Oval Tablet at Palenque. Southeastern College Art Conference. Raleigh, North Carolina, October 29-November 1, 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Претходник
Сак Кук
Крал на Паленке
29 јули 615–31 август, 683
Наследник
Кинич Кан Балам II