Прејди на содржината

Чолула

Координати: 19°04′N 98°19′W / 19.06° СГШ; 98.31° ЗГД / 19.06; -98.31
Од Википедија — слободната енциклопедија
Големата пирамида.

Чолула (ацтечки: Cholōllān) бил важна преколумбовска населба во Средна Америка која датирала уште од 2 век п.н.е. Чолула е најмногу позната по нејзината Голема пирамида која е масивна градба изработена од човечка рака.

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Coe, M.D. (2002); Mexico: From the Olmecs to the Aztecs London: Thames and Hudson.
  • Davies, Nigel (1982) The Ancient Kingdoms of Mexico, Penguin Books.
  • Pohl, John; "Major Archaeological Sites: Cholula", in John Pohl's Mesoamerica, Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies, Inc., access March 2007.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]19°04′N 98°19′W / 19.06° СГШ; 98.31° ЗГД / 19.06; -98.31