Текун Уман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа страница е за мајански водач, за градот видете Текун Уман.
Статуа на Текун Уман.

Текун Уман (шпански: Tecún Umán, 1500? — 20 февруари 1524) — последниот владетел на Маите, кој владеел на територијата на денешна Гватемала. Тој е сметан за најпочитуван од негов народ поради неговата храброст и гордост бидејќи се борел за одбрана на неговата земја и народ. Тој бил назначен за национален херој на Гватемала на 22 март 1960 година и комемориран на 20 февруари на годишнината на неговата смрт. Тој е вдахновение на голем број уметнички дела, фолклорни елементи, социјални сегменти и слично помеѓу Гватемалците. Сепак, Текун Уман не е доволно документиран и денес не може да се направи јасна разлика дали е тој голем човек и легенда помеѓу народот во Гватемала.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Carmack, Robert M. (2001a). Kik'ulmatajem le K'iche'aab': Evolución del Reino K'iche'. Guatemala: Iximulew. ISBN 99922-56-22-2. OCLC 253481949.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) (шпански)