Ацтечки календар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ацтечкиот календар е адаптација на мајанскиот календар и е календар кој го користеле Ацтеките, но и од останати тогашни народи на територијата на Мексико. Тој е еден од средноамериканските календари со кои споделува големи одлики.

Календарот се состои од 365-дневни календарски циклуси и 260-дневни ритуални циклуси. Овие две создаваат 52 „години“ или векови. Тој се смета за земјоделски календар кој бил важен за ацтечката економија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Aguilar-Moreno, Manuel (n.d.). „Aztec Art“ (PDF). Aztec Art and Architecture. Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies, Inc. (FAMSI). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-06-25. Посетено на 2008-05-14.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Andrews, J. Richard (2003). Introduction to Classical Nahuatl (revised. изд.). Norman: University of Oklahoma Press. ISBN 0-8061-3452-6. OCLC 50090230.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Aveni, Anthony F. (2000). Empires of Time: Calendars, Clocks, and Cultures (reprint of 1990 original. изд.). London: Tauris Parke. ISBN 1-86064-602-6. OCLC 45144264.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]