Човечко жртвување кај Ацтеките

Од Википедија — слободната енциклопедија

Човечкото жртвување кај Ацтеките — дел од ацтечката култура и религија, иако големината на овој ритуал не е најдобро истражен кај научниците. Шпанските документи од периодот на колонизацијата на Мексико укажуваат дека човековото жртвување кај Ацтеките било доста застапено, како во империјата така и во цела Средна Америка. Во археолошките наоѓалишта се пронајдени човечки остатоци кои укажуваат дека овој ритуал се користел.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Anonymous Conqueror (1917) [ca.1550]. Narrative of Some Things of New Spain and of the Great City of Temestitan, México (online reproduction by FAMSI, edited by Alec Christensen). Marshall H. Saville (trans. and ed.). New York: The Cortes Society. OCLC 6720413. Посетено на 2008-01-12.
Carrasco, David (1999). City of Sacrifice: The Aztec Empire and the Role of Violence in Civilization. Boston, MA: Beacon Press. ISBN 0-8070-4642-6. OCLC 41368255.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Díaz del Castillo, Bernal (1963) [1632]. The Conquest of New Spain. Penguin Classics. J. M. Cohen (trans.) (6 printing (1973). изд.). Harmondsworth, England: Penguin Books. ISBN 0-14-044123-9. OCLC 162351797.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)