Падот на Теночтитлан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Падот на Теночтитлан, главниот град на Ацтечката Империја, се случил во 1521 година по пат на организиран напад од страна на шпанските конкистадори под водство на Хернан Кортез. Неколку битки се воделе помеѓу Ацтечката Империја и Шпанските колонизатори и во битките воглавно учествувало староседелското население. Опколувањето на градот била крајна фаза на серијата битки кое довело до пад на Ацтечката Империја и крај на првата фаза на шпанската колонизација на Мексико.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Cervantes de Salazar, Francisco. Crónica de la Nueva España. Madrid: Linkgua Ediciones, 2007. ISBN 84-9816-211-4
  • Hernán Cortés, Letters – available as Letters from Mexico translated by Anthony Pagden (1986) ISBN 0-300-09094-3
  • Francisco López de Gómara, Hispania Victrix; First and Second Parts of the General History of the Indies, with the whole discovery and notable things that have happened since they were acquired until the year 1551, with the conquest of Mexico and New Spain
  • Bernal Díaz del Castillo, The Conquest of New Spain – available as The Discovery and Conquest of Mexico: 1517-1521 ISBN 0-306-81319-X
  • León-Portilla, Miguel (Ed.) (1992) [1959]. The Broken Spears: The Aztec Account of the Conquest of Mexico. Ángel María Garibay K. (Nahuatl-Spanish trans.), Lysander Kemp (Spanish-English trans.), Alberto Beltran (illus.) (Expanded and updated. изд.). Boston: Beacon Press. ISBN 0-8070-5501-8.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]