Ацтечки кодекси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ацтечките кодекси се напишани книги од самите Ацтеки од пред периодот на шпанската колонизација. Овие кодекси се извор на сигурни информации за ацтечката култура и народ.

Овие пред-колумбиски кодекси се разликуваат од европските кодекси по својата содржина, бидејќи средноамериканските кодекси се сликовите и не биле наменети за симболизираат напишано или изговорено прераскажување на одредена тема[1]. Покрај пред-колумбиските кодекси, постојат и кодекси напишани за време на колонизацијата, но овие се напишани на латиница и често напишани на наваталски, шпански или латински јазик.

Иако има малку пред-колонијални кодекси, научниците успеале да соберат околу 500 ацтечки кодекси.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elizabeth Hill Boone, "Pictorial Documents and Visual Thinking in Postconquest Mexico". p. 158.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]