Ацтечка митологија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во ацтечката цивилизација постоела ацтечката митологија покрај ацтечката религија. Таа сочинувала над 100 богови и натприродни суштества.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Boone, Elizabeth H. (Ed.) (1982). The Art and Iconography of Late Post-Classic Central Mexico. Washington, D.C.: Dumbarton Oaks. ISBN 0-88402-110-6.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]