Курдски календар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Курдскиот календар[1][2][3][4][5][6][7] е календар што се користи во регионот Курдистан регион во Ирак заедно со исламскиот и грегоријанскиот календар.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Почетокот на календарот е означен со Битката во Нинива, освојување на Асирците од страна на Медијците и Вавилонците во 612 година п.н.е.[1][1][4][5] Историски настан во историјата на Курдите што приближно одговара на основањето на Медиската империја.[2]

Иако календарот е официјално усвоен во ирачки Курдистан, неговата употреба е ограничена. Курдите во Иран го користат календарот опширно, бидејќи тој е скоро идентичен со иранскиот календар. Календарот не го користат Курдите во Турција и Сирија бидејќи е поврзан со курдскиот национализам и судири со официјалните државни календари.[7][7]

Детали за курдскиот календар[уреди | уреди извор]

Календарот е направен да се вклопи во градбите во општеството со тоа што ќе се подели во две сезони (лето и зима). Годината е поделена во четири сезони што се состојат од 12 месеци со секоја недела да има седум дена.[7] Месеците што спаѓаат во летната сезона се долги 31 дена, додека месеците што спаѓаат во зимската сезона се долги 30 дена. Исклучок од ова е последниот зимски месец кој делува како престапна година и затоа варира помеѓу 29 и 30 дена.[7]

Месечни имиња[уреди | уреди извор]

Имињата за месеците често се изведени од настаните во општеството во тој месец[7][8]

Ред Денови Изворно писмо Романизиран Веројатно значење
1 31 خاکەلێوە Ксакелеве
2 31 گوڵان Гулан Веројатно потекнува од курдскиот збор „Гул“ што значи цвет.
3 31 زەردان Зердан
4 31 پووشپەڕ Пуспер
5 31 گەلاوێژ Гелавеј Именуван по ѕвездата Гелавеј која станува видлива во овој месец.
6 31 خەرمانان Ксерманан Веројатно потекнува од курдскиот збор „Ксерм“ што значи топол.
7 30 ﺑﺊﺮﺍﻥ Беран
8 30 گێزان Ксезан
9 30 ﺳﺎﺮﺍﻦ Саран
10 30 بەفران Бефран Веројатно потекнува од зборот „Бефр“ што значи снег.
11 30 ڕێبەندان Ребендан
12 29/30 ڕەشەمە Решеме

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Kirmanj.
 2. 2,0 2,1 Hirschler 2001.
 3. Rafaat.
 4. 4,0 4,1 Elis.
 5. 5,0 5,1 Gunter.
 6. Leary 2005.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Izady 1992.
 8. Roshani 2004.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Elis, Hadi (2004-06-20). „The Kurdish demand for statehood and the future of Iraq“. The Journal of Social, Political, and Economic Studies. The Journal of Social, Political, and Economic Studies. 29 (2): 191–209.
 • Gunter, Michael (1995). „The Kurds: A Contemporary Overview/No Friends But the Mountains: The Tragic History of the Kurds/The PKK: A Report on Separatist Violence in Turkey, 1973-1992/The Kurdish Tragedy“. The International Journal of Kurdish Studies. The International Journal of Kurdish Studies. 8 (1/2): 133.
 • Hirschler, K. (2001). „Defining the Nation: Kurdish Historiography in Turkey in the 1990s“. Middle Eastern Studies. Informa UK Limited. 37 (3): 145–166. doi:10.1080/714004406. ISSN 0026-3206.
 • Kirmanj, Sherko (2014-07-15). „Kurdish History Textbooks: Building a Nation-State within a Nation-State“. The Middle East Journal. The Middle East Journal. 68 (3): 367–384. doi:10.3751/68.3.12. ISSN 0026-3141.
 • Leary, Brendan (2005). The future of Kurdistan in Iraq. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ISBN 978-0-8122-1973-9. OCLC 57001883. Leary, Brendan (2005). The future of Kurdistan in Iraq. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ISBN 978-0-8122-1973-9. OCLC 57001883. Leary, Brendan (2005). The future of Kurdistan in Iraq. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ISBN 978-0-8122-1973-9. OCLC 57001883.
 • Rafaat, Aram (2016-03-07). „The fundamental characteristics of the Kurdish nationhood project in modern Iraq“. Middle Eastern Studies. Informa UK Limited. 52 (3): 488–504. doi:10.1080/00263206.2015.1124415. ISSN 0026-3206.
 • Roshani, Dilan. „Kurdish calendar“. Kurdistanica. www.kurdistanica.com. Архивирано од изворникот на 2008-02-22. Посетено на 9 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)