Јужноамериканско првенство во фудбал 1919

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1919
Постер првенства
Податоци за првенството
ЗемјаБразил
Датум на одржување11 мај29 мај
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Бразил (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Уругвај
Трето место Bronze medal blank.svg Аргентина
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари7
Постигнати голови27 (3.86 по натпревар)
Голгетер Бразил Фрajнрајх
 Бразил Неко по (4 гола)
1917
1920

Јужноамериканско првенство во фудбал 1919 — 3-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 11 мај29 мај 1929 година.

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Бразил, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Аргентина.

Формат такмичења[уреди | уреди извор]

Репрезентацијата на Бразил

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Бразил
2.  Уругвај
3.  Аргентина
4.  Чиле

Град домакин[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
Стадион дас Ларанжеирас
Капацитет: 20.000
Das laranjeiras stadium.jpg

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 2 1 0 11 3 +8 5
 Уругвај 3 2 1 0 7 4 +3 5
 Аргентина 3 1 0 2 7 7 0 2
 Чиле 3 0 0 3 1 12 −11 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

11 мај 1919
Бразил  6–0  Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Хуан Педро Барбера (Аргентина)
Фрajнрајх гол 19'38'76'
Неко гол 21'83'
Домингес гол 79'

13 мај 1919
Аргентина  2–3  Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Роберт Тод (Англија)
Изагер гол 34'
Варела гол 79' (o.g.)
К. Скароне гол 19'
Х. Скароне гол 23'
Градин гол 85'

17 мај 1919
Уругвај  2–0  Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Адилтон Полтеадо (Бразил)
К. Скароне гол 31'
Х. Перез гол 43'

18 мај 1919
Бразил  3–1  Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Роберт Тод (Англија)
Хеитор гол 22'
Амилкар гол 57'
Милон гол 77'
Изагер гол 65'

22 мај 1919
Аргентина  4–1  Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Жоаким де Кастро (Бразил)
Кларк гол 10'23'62'
Изагер гол 13'
Франце гол 33'

26 мај 1919
Уругвај  2–2  Бразил Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Роберт Тод (Англија)
Градин гол 13'
К. Скароне гол 17'
Неко гол 29'63'

Доигрување[уреди | уреди извор]

29 мај 1919[1]
Бразил  1–0
(прод.)
 Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Хуан Педро Барбера (Аргентина)
Фрajнрајх гол 122'

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Авто гол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 551. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]