Јужноамериканско првенство во фудбал 1924

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1924
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување12 октомври2 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (5-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Парагвај
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови18 (3 по натпревар)
ГолгетерПедро Петроне
(4 гола)
Најдобар играчПедро Петроне[1]
1923
1925
Репрезентацијата на Уругвај од 1924 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1924 — 8-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 12 октомври до 2 ноември 1924 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Парагвај [2].

Висенте Агире, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со 3 голови.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Чиле
3.  Уругвај
4.  Парагвај

Град домакин[уреди | уреди извор]

Монтевидео
Стадион Гран парк сентрал слика од 1923
Капацитет: 20.000
Parque central 1923.jpg

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 3 2 1 0 8 1 +7 5
 Аргентина 3 1 2 0 2 0 +2 4
 Парагвај 3 1 1 1 4 4 0 3
 Чиле 3 0 0 3 1 10 −9 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

12 октомври 1926
Аргентина  0–0  Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Анхел Миноли (Уругвај)

19 октомври 1926
Уругвај  5–0  Чиле Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Едуардо Хара (Парагвај)
Петронегол 40'53'88'
Цингоне гол 73'
Романо гол 78'

25 октомври 1926
Аргентина  2–0  Чиле Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Анхел Миноли (Уругвај)
Г. Соса гол 5'
Лојарте гол 78'

26 октомври 1926
Уругвај  3–1  Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Алберо Пароди (Чиле)
Петроне гол 28'
Романо гол 37'
Чеа гол 53'
У. Соса гол 77'

1 ноември 1926
Парагвај  3–1  Чиле Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перез (Аргентина)
И. Лопез гол 15'33'
Ривас гол 52'
Арељано гол 6'

2 ноември 1926
Уругвај  0–0  Аргентина Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Карлос Фанта (Чиле)

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

2 гола

1 гол

Играч првенства[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]