Јужноамериканско првенство во фудбал 1920

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1920
Стадион Валпараисо Спортинг
Податоци за првенството
ЗемјаЧиле
Датум на одржување11 септември26 септември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (3-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Бразил
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови16 (2.67 по натпревар)
Голгетер Уругвај Х. Перез
 Уругвај Романо по (3 гола)
1919
1921

Јужноамериканско првенство во фудбал 1919 — 4-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 11 септември26 септември 1919 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Чиле.

Уругвај

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Бразил
2.  Уругвај
3.  Аргентина
4.  Чиле

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Виња дел Мар
Стадион Валпараизо Спортинг
Капацитет: н.п.
Image from page 44 of "Chile today and tomorrow" (1922) (14769594365).jpg

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 3 2 1 0 9 2 +7 5
 Аргентина 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Бразил 3 1 0 2 1 8 −7 2
 Чиле 3 0 1 2 2 4 −2 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

11 септември 1920
Бразил  1–0  Чиле Стадион Валпараизо Спортинг, Виња дел Мар
Судија: Мартин Афестегај (Уругвај)
Алвариза гол 53'

12 септември 1920
Аргентина  1–1  Уругвај Стадион Валпараизо Спортинг, Виња дел Мар
Судија: Франциско Хименес (Чиле)
Ечеверија гол 75' Пиендибене гол 10'

18 септември 1920
Уругвај  6–0  Бразил Стадион Валпараизо Спортинг, Виња дел Мар
Судија: Карлос Фанта (Чиле)
Романо гол 23'60'
Урдинаран гол 26' (пен..)
Перез гол 29'65'
Камполо гол 48'

20 септември 1920
Чиле  1–1  Аргентина Стадион Валпараизо Спортинг, Виња дел Мар
Судија: Жоао Де Марија (Бразил)
Боладос гол 30' Делаваље гол 13'

25 септември 1920
Аргентина  2–0  Бразил Стадион Валпараизо Спортинг, Виња дел Мар
Судија: Мартин Афестегај (Уругвај)
Ечеверија гол 40'
Либонати гол 73'

26 септември 1920
Уругвај  2–1  Чиле Стадион Валпараизо Спортинг, Виња дел Мар
Судија: Карлос Фанта (Чиле)
Романо гол 37'
Перез гол 65'
Домингес гол 60'

Голгетери[уреди | уреди извор]

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]