Копа Америка 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 2016
Податоци за првенството
Земја САД[1]
Датум на одржување3 јуни26 јуни 2016
Екипи16 (од две конфедерации)
Стадиони10 (од 10 градови)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Чиле (2-ри)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Колумбија
Четврто место САД САД
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови91 (2.84 по натпревар)
Гледачи1,483,855 (0 по натпревар)
Голгетер Чиле Варгас
(6 голови)[2]
Најдобар играч Чиле А. Санчез[2]
← 2015  Чиле

Јужноамериканско првенство во фудбал 2016, попознато како Копа Сентенарио 2016 или Копа Америка 2016 — 45-тото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во САД од 3 јуни до 26 јуни 2016 година. Турнирот претставувал прослава на стогодишнината од основањето на КОМНЕБОЛ и Копа Америка. За прв пат, домикин била земја надвор од Јужна Америка[3].

Имињата на турнирот се различни за да се одбележи стогодишнината и се La Copa América Centenario Estados Unidos 2016[4][5], Copa América Centenario[6], Copa América Centenario 2016[7], Copa América del Centenario[8] Турнирот се одржал како дел од договорот помеѓу КОНМЕБОЛ (конфедерацијата на јужноамериканскиот фудбал) и КОНКАКАФ (конфедерацијата на фудбалот на Северна и Централна Америка и Карибите) како специјално издание помеѓу вообичаениот четиригодишен циклус и имал проширено издание од шеснаесет тимови (зголемување од вообичаените дванаесет), со сите десет екипи од КОНМЕБОЛ и шест екипи од КОНКАКАФ. И покрај тоа што турнирот е официјално повторување на Копа Америка, победникот нема да добие покана за Купот на конфедерации на ФИФА 2017 поради комеморативната природа на турнирот, иако победникот Чиле веќе се квалификувал поради победата во 2015 година.

Чиле станала четвртата нација која освоила најмалку две последователни титули на турнирот КОНМЕБОЛ, по Уругвај, Аргентина и Бразил. Аргентина, пак, го загубила своето трето последователно финале на голем турнир, по поразите од Германија на Светското првенство 2014 година и од Чиле на Копа Америка 2015 година. Вклучувајќи ги загубите на Аргентина од Бразил (Копа Америка 2004, Копа Америка 2007 и Куп на конфедерации на ФИФА 2005) и Данска (Куп на кралот Фахд 1995), ова бил седми пораз на Аргентина во финале од нивниот последен триумф на Копа Америка во 1993 година.

Учесници[уреди | уреди извор]

На официјалното објавување на турнирот, КОНМЕБОЛ и КОНКАКАФ потврдиле дека ќе учествуваат сите десет членки на КОНМЕБОЛ и ќе бидат надополнети со шест репрезентации од КОНКАКАФ. Соединетите Американски Држави и Мексико автоматски се квалификувале. Останатите четири места им биле доделени на Костарика, шампионот на Централноамериканската фудбалска унија со освојувањето на Копа Центроамерикана во 2014 година, Јамајка, шампион на Карибите во фудбалската унија со освојувањето на Купот на Карибите во 2014 година, и Хаити и Панама, двата победници на плејофот во Златниот куп на КОНКАКАФ 2015.[9]

Конмебол (10 екипи) Конкакаф (6 екипи)
 •  САД (домакин)
 •  Мексико (автоматски квалификуван)
 •  Костарика (победник на Централноамериканскиот куп)
 •  Јамајка (победник на Купот на Карибите)
 •  Хаити (победник од квалификации)
 •  Панама (победник од квалификации)

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Десет градови и десет стадиони биле домакини на репрезентациите кои зеле учество на Копа Америка 2016 година.

На 8 јануари 2015 година, КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ објавиле список од 24 метрополитенски области на САД кои изразиле интерес да бидат домаќини на игрите..[10][11]

Стадионите биле избрани по конкуренција, морале да имаат минимален капацитет од 50.000 гледачи. Конечниот список на места, кој се очекувал да биде помеѓу 8 и 13, требало да биде објавен во мај 2015 година. Сепак, списокот не е објавен и се шпекулирало дали турнирот ќе може да се одржи. Црвеното известување на Интерпол било издадено затоа што поранешните претседатели на конфедерациите КОНМЕБОЛ и КОНКАКАФ биле осомничени дека се поврзани со корупцискиот случај на ФИФА во 2015 година, вклучително и наводите дека примиле значителен поткуп во врска со договор за емитување од 112,5 милиони долари.[12] Међутим, званичници ЦОНМЕБОЛ -а изразили су жељу да наставе са догађајем упркос скандалу.[13]

На 19 ноември 2015 година, десетте места избрани за турнирот биле објавени од КОНКАКАФ, КОНМЕБОЛ и Фудбалската федерација на САД.[14][15][16]

Пасадена
(Регион Лос Анџелес)
Ист Радерфорд
(Регион Њујорк)
Хјустон Филаделфија
Роуз боул Стадион Метлајф Стадион НРГ Стадион Линколн фајнаншијал филд
Капацитет: 92.542 Капацитет: 82.566 Капацитет: 71.000 Капацитет: 69.176
Фоксборо
(Регион Бостон)
Санта Клара
(Регион Сан Франциско)
Стадион Жилет Стадион Ливајс
Капацитет: 68.756 Капацитет: 68.500
Сиетл Чикаго Глендејл
(Регион Финикс)
Орландо
Стадион Лумен филд Стадион Солџер филд Стадион Јуниверзити оф Финикс Стадион Кемпинг ворлд
Капацитет: 67.000 Капацитет: 63.500 Капацитет: 63.400 Капацитет: 60.219

Распоред[уреди | уреди извор]

Карта на земјите-учеснички
Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

 Аргентина (1)
 Бразил (6)
 Мексико (22)
 САД (32) (домакин)

 Чиле (3)
 Колумбија (8)
 Уругвај (11)
 Еквадор (13)

 Костарика (37)
 Јамајка (54)
 Панама (64)
 Хаити (77)

 Парагвај (46)
 Перу (47)
 Боливија (68)
 Венецуела (83)

Секој шешир имал по четири репрезентации,[17] по една од секоја група:

Шешир 1 А1 Б1 Ц1 Д1
Шешир 2 А1 Б1 Ц1 Д1
Шешир 3 А1 Б1 Ц1 Д1
Шешир 4 А1 Б1 Ц1 Д1

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 САД 6 3 2 0 1 5 2 3
 Колумбија 6 3 2 0 1 6 4 2
 Костарика 4 3 1 1 1 3 6 –3
 Парагвај 1 3 0 1 2 1 3 –2
 

Натпревари[уреди | уреди извор]

3 јуни 2016

18:30
 САД 0:2  Колумбија Стадион Ливајс, Санта Клара
Гледачи: 67.439
Судија: Роберто Гарсија Орозко (Мексико)
гол 8' Запата
гол 42' (p) Родригес
4 јуни 2016
17:00
 Костарика 0:0  Парагвај Стадион Кемпинг ворлд, Орландо
Гледачи: 14.334
Судија: Патрисио Лустау (Аргентина)
Кендал добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 90+4'}}

7 јуни 2016
20:00
 САД 4:0  Костарика Стадион Солџер филд, Чикаго
Гледачи: 39.642
Судија: Роди Замбрано (Еквадор)
Демпси гол 9' (пен..)
Џонс гол 37'
Вуд гол 42'
Зуси гол 87'
7 јуни 2016
22:30
 Колумбија 2:1  Парагвај Роуз Боул, Пасадена
Гледачи: 42.766
Судија: Ебер Лопез (Бразил)
Бака гол 12'
Родригес гол 30'
гол 71' Ајала
добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 79'}}, 81' Ромеро

11 јуни 2016
19:00
 САД 1:0  Парагвај Стадион Линколн, Филаделфија
Гледачи: 51.041
Судија: Хулио Баскуњан (Колумбија)
Демпси гол 27'
11 јуни 2016
21:00
 Колумбија 2:3  Костарика Стадион НРГ, Хјустон
Гледачи: 45.808
Судија: Хосе Арготе (Венецуела)
Фабра гол 7'
Морено гол 73'
гол 2' Венегас
гол 34' (а.г.) Фабра
гол 58' Борхес

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Перу 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Еквадор 3 1 2 0 6 2 +4 5
 Бразил 3 1 1 1 7 2 +5 4
 Хаити 3 0 0 3 1 12 –11 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

4 јуни 2016
16:30 (UTC−7)
 Хаити 0:1  Перу Стадион Лумен филд, Сиетл
Гледачи: 20.190
Судија: Хулио Баскуњан (Чиле)
гол 61' Гереро
4 јуни 2016
19:00 (UTC−7)
 Бразил 0:0  Еквадор Роуз Боул, Пасадена
Гледачи: 53.158
Судија: Џон Пити (Панама)

8 јуни 2016
19:30
 Бразил 7:1  Хаити Стадион Кемпинг ворлд, Орландо
Гледачи: 28.241
Судија: Марк Гајгер (САД)
Кутињо гол 14', гол 29', гол 90+2'
Ренато гол 35', гол 86'
Габриел гол 59'
Лима гол 67'
гол 70' Марселин
8 јуни 2016
22:00
 Еквадор 2:2  Перу Стадион Јуниверзити оф Финикс, Глендејл
Гледачи: 11.937
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Валенсија гол 39'
Болањос гол 48'
Ачилијер добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 22'}}, 90+3'
гол 5' Куева
гол 13' Флорес

12 јуни 2016
18:30
 Еквадор 4:0  Хаити Стадион Метлајф, Ист Радерфорд
Гледачи: 50.976
Судија: Хери Варгас (Боливија)
Валенсија гол 11'
Ајови гол 20'
Нобоа гол 57'
А. Валенсија гол 78'
12 јуни 2016

20:30
 Бразил 0:1  Перу Стадион Жилет, Фоксборо
Гледачи: 36.187
Судија: Андрес Куња (Уругвај)
гол 75' Рудидијаз

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Мексико 3 2 1 0 6 2 +4 7
 Венецуела 3 2 1 0 3 1 +2 7
 Уругвај 3 1 0 2 4 4 0 3
 Јамајка 3 0 0 3 0 6 –6 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

5 јуни 2016
17:00
 Јамајка 0:1  Венецуела Стадион Солџер филд, Чикаго
Гледачи: 25.560
Судија: Виктор Кариљо (Перу)
Остин добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 24'}} гол 15' Мартинез
5 јуни 2016
20:00
 Мексико 3:1  Уругвај Стадион Јуниверзити оф Финикс, Глендејл
Гледачи: 60.025
Судија: Енрике Сасерес (Парагвај)
А. Переира гол 4' (а.г.)
Маркез гол 85'
Ерера гол 90+2'
Гвардадо добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 26'}}, 73'
гол 74' Годин
добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 28'}}, 45' Весино

9 јуни 2016
19:30
 Уругвај 0:1  Венецуела Стадион Линколн, Филаделфија
Гледачи: 23.002
Судија: Патрисио Лустау (Аргентина)
гол 36' Рондон
9 јуни 2016
22:00
 Мексико 2:0  Јамајка Роуз Боул, Пасадена
Гледачи: 83.263
Судија: Вилтон Переира Сампаио (Бразил)
Ернандес гол 18'
Пералта гол 81'

13 јуни 2016
20:00
 Мексико 1:1  Венецуела Стадион НРГ, Хјустон
Гледачи: 67.319
Судија: Јадел Мартинез (Куба)
Корона гол 80' гол 10' Веласкез
13 јуни 2016
22:00
 Уругвај 3:0  Јамајка Стадион Ливајс, Санта Клара
Гледачи: 40.166
Судија: Вилсон Ламоро (Колумбија)
Ернандес гол 21'
Вотсон гол 66' (а.г.)
Корухо гол 88'

Група Д[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 3 3 0 0 10 1 +9 9
 Чиле 3 2 0 1 7 5 +2 6
 Панама 3 1 0 2 4 10 –6 3
 Боливија 3 0 0 3 2 7 –5 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

6 јуни 2016
19:00
 Панама 2:1  Боливија Стадион Кемпинг ворлд, Орландо
Гледачи: 13.466
Судија: Рикардо Монтеро (Костарика)
Перез гол 11', гол 87' гол 54' Арсе
6 јуни 2016
22:00
 Аргентина 2:1  Чиле Стадион Ливајс, Санта Клара
Гледачи: 69.451
Судија: Даниел Федорчук (Уругвај)
Ди Марија гол 51'
Банега гол 59'
гол 90+3' Фуенсалида

10 јуни 2016
19:00
 Чиле 2:1  Боливија Стадион Жилет, Фоксборо
Гледачи: 19.392
Судија: Џаир Маруфо (САД)
Видал гол 46', гол 90+10' (пен..) гол 61' Кампос
10 јуни 2016
21:30
 Аргентина 5:0  Панама Стадион Солџер филд, Чикаго
Гледачи: 53.885
Судија: Хоел Агилар (Ел Салвадор)
Отаменди гол 7'
Меси гол 68', гол 78', гол 87'
Агуеро гол 90'
добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 22'}}, 31' Годој

14 јуни 2016
20:00
 Чиле 4:2  Панама Стадион Линколн, Филаделфија
Гледачи: 27.260
Судија: Роди Замбрано (Еквадор)
Варгас гол 15', гол 43'
Санчез гол 50', гол 89'
гол 5' Камарго
гол 75' Аројо
14 јуни 2016
22:00
 Аргентина 3:0  Боливија Стадион Лумен филд, Сиетл
Гледачи: 45.753
Судија: Виктор Кариљо (Перу)
Ламела гол 13'
Лавеци гол 15'
Куеста гол 32'

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
16 јуни – Сиетл        
  САД  2
21 јуни – Хјустон
  Еквадор  1  
  САД  0
18 јуни – Фоксборо
    Аргентина  4  
  Аргентина  4
26 јуни – Радерфорд
  Венецуела  1  
  Аргентина  
17 јуни – Радерфорд
    Чиле  
  Перу (пен.)  0 (2)
22 јуни – Чикаго
  Колумбија  0 (4)  
  Колумбија  0 Трето место
18 јуни – Санта Клара
    Чиле  2  
  Мексико  0   САД  
  Чиле  7     Колумбија  
25 јуни – Глендејл


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

16 јуни 2016
21:30
 САД 2:1  Еквадор Стадион Лумен филд, Сиетл
Гледачи: 47.322
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Демпси гол 22'
Зардес гол 65'
Џонс добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 52'}}
гол 74' Аројо
добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 37'}}, 52' А. Валенсија
17 јуни 2016
20:00
 Перу 0:0
(Продолжение)
(2 – 4 пен.)
 Колумбија Стадион Метлајф, Ист Радерфорд
Гледачи: 79.194
Судија: Патрисио Лустау (Аргентина)
  Пенали  
Руидијаз Soccerball shade.svg
Тапија Soccerball shade.svg
Трауко Soccerball shade cross.svg
Куева Soccerball shade cross.svg
2 – 4 Soccerball shade.svg Родригес
Soccerball shade.svg Квадрадо
Soccerball shade.svg Д. Морено
Soccerball shade.svg Перез

18 јуни 2016
19:00
 Аргентина 4:1  Венецуела Стадион Жилет, Фоксборо
Гледачи: 59.183
Судија: Роберто Гарсика Орозко (Мексико)
Игуаин гол 8', гол 28'
Меси гол 60'
Ламела гол 71'
гол 70' Рондон
18 јуни 2016
22:00
 Мексико 0:7  Чиле Стадион Ливајс, Санта Клара
Гледачи: 70.547
Судија: Ебер Лопес (Бразил)
гол 16', гол 88' Пуч
гол 44', гол 52', гол 57', гол 74' Варгас
гол 49' Санчез

Полуфинале[уреди | уреди извор]

21 јуни 2016
21:00
 САД 0:4  Аргентина Стадион НРГ, Хјустон
Гледачи: 70.858
Судија: Енрике Сасерес (Парагвај)
гол 3' Лавеци
гол 32' Меси
гол 50', гол 86' Игуаин
22 јуни 2016
20:00
 Колумбија 0:2  Чиле Стадион Солџер филд, Чикаго
Гледачи: 55.423
Судија: Хоел Агилар (Салвадор)
Санчез добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 41'}}, 57' гол 7' Арангиз
гол 11' Фуенсалида

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

25 јуни 2016
20:00
 САД 0:1  Колумбија Стадион Јуниверзити оф Финикс, Глендејл
Гледачи: 29.041
Судија: Даниел Федорчук (Уругвај)
Орозко добил црвен картон во 1-вата минута 1'}}} | 88'}}, 90+3' гол 31' Бака
добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 90+3'}}, 90+4' Аријас

Финале[уреди | уреди извор]

26 јуни 2016
20:00
 Аргентина 0:0
(Продолжение)
(2:4 пен.)
 Чиле Стадион Метлајф, Ист Радерфорд
Гледачи: 82.026
Судија: Ебер Лопес (Бразил)
Рохо добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 43'}} добил црвен картон во 2-рата минута 2'}}} | 16'}}, 28' Дијаз
  Пенали  
Меси Soccerball shade cross.svg
Маскерано Soccerball shade.svg
Агуеро Soccerball shade.svg
Лукас Биља Soccerball shade cross.svg
2:4 Soccerball shade cross.svg Видал
Soccerball shade.svg Кастиљо
Soccerball shade.svg Арангиз
Soccerball shade.svg Босежур
Soccerball shade.svg Силва

Конечна табела[уреди | уреди извор]

  Групна фаза
  Четвртфинале
  Четврто место
  Трето место
  Второ место
  Шампион
Место Репрезентација Натпревари Поб Нер Пор Гд Гп +/− Бод Резултат
1  Чиле 6 4 1 1 16 5 +11 13 Шампион
2  Аргентина 6 5 1 0 18 2 +16 16
3  Колумбија 6 3 1 2 7 6 +1 10
4  САД 6 3 0 3 7 8 –1 9
5  Перу 4 2 2 0 4 2 +2 8 Четвртфинале
6  Венецуела 4 2 1 1 4 5 –1 7
7  Мексико 4 2 1 1 6 9 –3 7
8  Еквадор 4 1 2 1 7 4 +3 5
9  Бразил 3 1 1 1 7 2 +5 4 Групна фаза
10  Косово 3 1 1 1 3 6 –3 4
11  Уругвај 3 1 0 2 4 4 0 3
12  Панама 3 1 0 2 4 10 –6 3
13  Парагвај 3 0 1 2 1 3 –2 1
14  Боливија 3 0 0 3 2 7 –5 0
15  Јамајка 3 0 0 3 0 6 –6 0
16  Хаити 3 0 0 3 1 12 –11 0

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови

5 голови

4 гола

3 гола

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „CONCACAF and CONMEBOL Announce Agreement to Bring Copa America 2016 to the United States“. CONCACAF.com. CONCACAF. 1 May 2014. Архивирано од изворникот на 28. 06. 2019. Посетено на 12. 09. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 2. 2,0 2,1 http://www.sport.es/es/noticias/copa-america-2016/[мртва врска]
 3. „La Copa Centenario y su repercusión en la prensa internacional“. conmebol.com.
 4. http://www.conmebol.com/es/se-lanza-en-bogota-el-trofeo-especial-de-la-copa-america-centenario
 5. http://www.fpf.com.pe/tus-selecciones/noticia/44-todo-listo-para-la-copa-america-centenario-2016 |https://web.archive.org/web/20160613050500/http://www.fpf.com.pe/tus-selecciones/noticia/44-todo-listo-para-la-copa-america-centenario-2016
 6. http://www.elpais.com.co/elpais/deportes/noticias/estados-unidos-organizara-copa-america-especial-2016 https://web.archive.org/web/20141029195133/http://www.elpais.com.co/elpais/deportes/noticias/estados-unidos-organizara-copa-america-especial-2016
 7. http://www.lr21.com.uy/deportes/1291013-estados-unidos-y-colombia-daran-comienzo-a-la-copa-america-centenario-2016-esta-noche
 8. https://www.emol.com/noticias/Deportes/2019/06/16/951501/La-razon-de-la-Conmebol-para-que-Chile-lleve-solo-una-copa-en-el-pecho-en-su-camiseta-de-la-Copa-America-2019.html
 9. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 2022-11-24.
 10. „Centennial Cup America 2016 Venue Selection Process Draws Interest from 25 Metropolitan Areas across U.S.“. CONCACAF.com. 8 January 2015. Архивирано од изворникот на 24. 04. 2016. Посетено на 12. 09. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 11. „Proceso de selección de sedes para Copa América Centenario 2016 atrae el interés de 24 áreas metropolitanas en los Estados Unidos“. CONMEBOL.com. 8 January 2015.
 12. „CONMEBOL hopes to play scandal-hit Copa America Centenario“. ESPN. Посетено на 27 July 2015.
 13. „CONMEBOL hopes to play scandal-hit Copa America Centenario“, ESPNFC.us, ESPN, Associated Press, 24 July 2015
 14. „Ten Metropolitan Areas from Across the United States Selected to Host Copa America Centenario“. CONCACAF.com. 19 November 2015. Архивирано од изворникот на 30. 04. 2016. Посетено на 12. 09. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 15. „Diez áreas metropolitanas de Estados Unidos han sido seleccionadas para la organización de la Copa América Centenario“. CONMEBOL.com. 19 November 2015.
 16. „Ten Metropolitan Areas from Across the United States Selected to Host Copa America Centenario“. US Soccer. 19 November 2015.
 17. „Copa America Centenario Schedule“. FootballLens.com. Архивирано од изворникот на 3 March 2016. Посетено на 22 February 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]