Копа Америка 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1999
Податоци за првенството
Земја Парагвај
Датум на одржување29 јуни18 јули 1999
Екипи12 (од 3 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (6-ти)
Второ место  Уругвај
Трето место  Мексико
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови74 (2.85 по натпревар)
Гледачи560,500 (22 по натпревар)
Голгетер Бразил Роналдо
 Бразил Ривалдо
(6 голови)
Најдобар играч Бразил Ривалдо[1]


Јужноамериканско првенство во фудбал 1999, попознато како Копа Америка 1999 — 39-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Боливија од 29 јуни до 18 јули 1999 година.

На турнирот учествувале 12 репрезентации, од кои две не биле членки на КОНМЕБОЛ. Мексико зел учество како членка на КОНКАКАФ а Јапонија како членка на АФК.

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Уругвај. Мексико го освоил третото место победувајќи ја репрезентацијата на Уругвај во натпреварот за третото место.

Бразилците Роналдо и Ривалдо станале најдобри голгетери со по пет постигнати голови.[2]

За турнирот немало квалификации. Мексико и Јапонија биле поканети да учествуваат.

Учесници[уреди | уреди извор]

На првенството учество зеле 12 репрезентации. Десет од КОНМЕБОЛ: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела, по еден од КОНКАКАФ и АФК: Мексико и Јапонија. Репрезентациите биле поделени во три групи од по четири екипи. Првопласираните и второпласираните директно се пласирале во четвртфиналето, како и двете најдобри третопласирани.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле
11.  Мексико
12.  Јапонија

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Педро Хуан Кабалјеро
Стадион Монументал Рио Парапити
Капацитет: 30.000
Сиудад дел Есте
Стадион Антонио Аранда
Капацитет: 28.000
Асунсион Луке
Стадион Дефенсорес дел Чако Стадион Генерал Пабло Рохас Стадион Фелисијано Сасерес
Капацитет: 36.000 Капацитет: 32.910 Капацитет: 25.000

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Парагвај 3 2 1 0 5 0 +5 7
 Перу 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Боливија 3 0 2 1 1 2 −1 2
 Јапонија 3 0 1 2 3 8 −5 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

29 јуни 1999
Парагвај  0:0  Боливија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 42.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
29 јуни 1999
Перу  3:2  Јапонија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 45.000
Судија: Марио Санчес Јантен (Чиле)
Сото гол 70'
Холсен гол 74'81'
Лопес гол 6'
Миура гол 77'

2 јули 1999
Парагвај  4:0  Јапонија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 40.000
Судија: Бенито Арчудија (Мексико)
Бенитез гол 18'62'
Санта Крус гол 40'86'
2 јули 1999
Перу  1:0  Боливија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 30.000
Судија: Луис Солорзано (Венецуела)
Зуњига гол 87'

5 јули 1999
Боливија  1:1  Јапонија Стадион Монументал, Педро Хуан Кабалјеро
Гледачи: 20.000
Судија: Бенито Арчудија (Мексико)
Е. Санчес гол 53' Лопес гол 75' (pen.)
5 јули 1999
Парагвај  1:0  Перу Стадион Монументал, Педро Хуан Кабалјеро
Гледачи: 20.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
Санта Крус гол 88'

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 3 0 0 10 1 +9 9
 Мексико 3 2 0 1 5 3 +2 6
 Чиле 3 1 0 2 3 2 +1 3
 Венецуела 3 0 0 3 1 13 −12 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

30 јуни 1999
Бразил  7:0  Венецуела Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 20.000
Судија: Бонифацио Нуњес (Парагвај)
Роналдо гол 28'62'
Емерсон гол 40'
Аморосо гол 54'81'
Роналдињо гол 74'
Ривалдо гол 82'
Извештај
30 јуни 1999
Чиле  0:1  Мексико Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 20.000
Судија: Орацио Елисондо (Аргентина)
Извештај Ернандес гол 59'

3 јуни 1999
Бразил  2:1  Мексико Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 14.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Аморосо гол 20'
Алекс гол 45'
Извештај Теразас гол 74'
3 јуни 1999
Чиле  3:0  Венецуела Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 25.000
Судија: Хуан Луна (Боливија)
Заморано гол 5'
Сиера гол 21'
Тортолеро гол 66' (а.г.)
Извештај

6 јуни 1999
Бразил  1:0  Чиле Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 5.000
Судија: Орацио Елисондо (Аргентина)
Роналдо гол 36' (пен..) Извештај

Натпреварот бил прекинат во 85 минута поради магла.

6 јуни 1999
Мексико  3:1  Венецуела Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 10.000
Судија: Бонифацио Нуњес (Парагвај)
Бланко гол 21'39'
Осорно гол 29'
Извештај Урданета гол 72'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 3 3 0 0 6 1 +5 9
 Аргентина 3 2 0 1 5 4 +1 6
 Уругвај 3 1 0 2 2 4 −2 3
 Еквадор 3 0 0 3 3 7 −4 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

1 јули 1999
Аргентина  3:1  Еквадор Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 20.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Симеоне гол 12'
Палермо гол 55'61'
Кавиедес гол 77'
1 јули 1999
Уругвај  0:1  Колумбија Стадион Генерал Пабло Рохас, Асунсион
Гледачи: 3.000
Судија: Вилсон де Соуза (Бразил)
Бониља гол 20'

4 јули 1999
Аргентина  0:3  Колумбија Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 18.000
Судија: Убалдо Аквино (Парагвај)
Кордоба гол 10' (пен..)
Конго гол 79'
Монтањо гол 87'
4 јули 1999
Уругвај  2:1  Еквадор Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 18.000
Судија: Марио Санчес Јантен (Чиле)
Залајета гол 72'74' Кавиедес гол 78'

7 јули 1999
Уругвај  0:2  Аргентина Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 20.000
Судија: Масајоши Окада (Јапан)
Гонсалес гол 1'
Палермо гол 56'
7 јули 1999
Колумбија  2:1  Еквадор Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 20.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Морантес гол 37'
Рикард гол 39'
Гразијани гол 50'

Трето место[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Sports_table/sub, ред 10: attempt to concatenate local 'text' (a nil value)

 Чиле и  Уругвај се пласирале во четвртфиналето.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
10 јули – Асунсион        
   Парагвај   1 (3)
13 јули – Асунсион
   Уругвај   1 (5)  
   Уругвај   1 (5)
11 јули – Луке
     Чиле   1 (3)  
   Колумбија   2
18 јули – Асунсион
   Чиле   3  
   Уругвај   0
10 јули – Асунсион
     Бразил   3
   Перу   3 (2)
14 јули – Сиудад дел Есте
   Мексико   3 (4)  
   Мексико   0 Трето место
11 јули – Сиудад дел Есте
     Бразил   2  
   Бразил   2    Чиле   1
   Аргентина   1      Мексико   2
17 јули – Асунсион


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

10 јули 1999
Мексико  3:3
(4:2 пен.)
 Перу Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 45.000
Судија: Вилсон де Соуза (Бразил)
Ернандес гол 28'33' (пен..)
Торадо гол 87'
Паласиос гол 6'
Переда гол 15'
Солано гол 40'
  Пенали  
Суарес
Теразас
Р. Гарсија
Зепеда
4:2 Солано
Хорхе Сото
Хосе Сото
Рејносо

10 јули 1999
Уругвај  1:1
(5:3 пен.)
 Парагвај Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 45.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Залајета гол 65' Бенитез гол 15'
  Пенали  
Флеургин
Гигу
Алонсо
Залајета
Махаљанес
5:3 Акуња
Хамара
Енсиско
Бенитез

11 јули 1999
Чиле  3:2  Колумбија Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 3.000
Судија: Бенито Арчундија (Мексико)
Рејес гол 25'50'
Заморано гол 65'
Болањо гол 7'
Бониља гол 35'

11 јули 1999
Бразил  2:1  Аргентина Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 26.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Ривалдо гол 32'
Роналдо гол 48'
Сорин гол 10'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

13 јули 1999
Уругвај  1:1
(5:3 пен.)
 Чиле Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 7.000
Судија: Убалдо Аквино (Парагвај
Лембо гол 22' Извештај Заморано гол 73'
  Пенали  
Дел Кампо
Гигу
Алонсо
Залајета
Махаљанес
5:3 Варгас
Арос
Писаро
рејес

14 јули 1999
Бразил  2:0  Мексико Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 10.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор
Аморосо гол 24'
Ривалдо гол 42'
Извештај

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

17 јули 1999
21:10 (UTC-3)
Чиле  1:2  Мексико Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 4.000
Судија: Орацио Елисондо (Аргентина
Паласиос гол 81' Извештај Паленсија гол 26'
Зепеда гол 87'

Финале[уреди | уреди извор]

18 јули 1999
17:10 (UTC-3)
Бразил  3:0  Уругвај Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 30.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија
Ривалдо гол 20'27'
Роналдо гол 46'
Извештај

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Еф
1  Бразил 6 6 0 0 17 2 +15 18 100.0%
2  Уругвај 6 1 2 3 4 9 −5 5 27.8%
3  Мексико 6 3 1 2 10 9 +1 10 55.6%
4  Чиле 6 2 1 3 8 7 +1 7 38.9%
Елиминирани во четвртфинале
5  Колумбија 4 3 0 1 8 4 +4 9 75.0%
6  Парагвај 4 2 2 0 6 1 +5 8 66.7%
7  Перу 4 2 1 1 7 6 +1 7 58.3%
8  Аргентина 4 2 0 2 6 6 0 6 50.0%
Елиминирани во групна фаза
9  Боливија 3 0 2 1 1 2 −1 2 22.2%
10  Јапонија 3 0 1 2 3 8 −5 1 11.1%
11  Еквадор 3 0 0 3 3 7 −4 0 0.0%
12  Венецуела 3 0 0 3 1 13 −12 0 0.0%

Голгетери[уреди | уреди извор]

5 голови

4 гола

  • Бразил Аморосо

3 гола

  • Аргентина Палермо
  • Чиле Заморано
  • Мексико Ернандес
  • Парагвај Бенитез
  • Парагвај Круз
  • Уругвај Залајета

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Copa América Best Players“. RSSSF. Посетено на 30 October 2015.
  2. Copa América 1999, rsssf.com; pristupljeno: 8. 12. 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]