Јужноамериканско првенство во фудбал 1925

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1925
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување29 ноември25 декември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Аргентина (2-ри)
Второ место Silver medal blank.svg Бразил
Трето место Bronze medal blank.svg Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови26 (4.33 по натпревар)
ГолгетерМануел Сеоне
(6 гола)
Најдобар играчМануел Сеоне
1924
1926
Податотека:Argentina equipo vs paraguay 1925jpg
Репрезентацијата на Аргентина од 1925 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1925 — 9-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 29 ноември25 декември 1925 година. На турнирот учествувале 3 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина .[1], второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Парагвај.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Парагвај

На турнирот учествувале 3 репрезентации, Фудбалска репрезентација на Аргентина, Фудбалска репрезентација на Бразил и Фудбалска репрезентација на Парагвај. Фудбалска репрезентација на Чиле и Фудбалска репрезентација на Уругвај не учествувале на турнирот.[2].

Град домакин[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес
Стадион Спортиво Баракас Стадион министри Брин и Сенгел
Капацитет: 30.000 Капацитет: 25.000
Stadio Sportivo Barracas.jpg Tribuna oficial viejo estadio boca.jpg

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 4 3 1 0 11 4 +7 7
 Бразил 4 2 1 1 11 9 +2 5
 Парагвај 4 0 0 4 4 13 −9 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

29 ноември 1925
Аргентина  2–0  Парагвај Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Сеоне гол 2'
Санчес гол 72'

6 декември 1925
Бразил  5–2  Парагвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Херонимо Рапози (Аргентина)
Фило гол 16'
Фрајнрајх гол 18'
Лагарто гол 30'52'
Нило гол 72'
Ривас гол 25'55'

13 декември 1925
Аргентина  4–1  Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Мануел Чапаро (Парагвај)
Сеоне гол 41'48'74'
Гарасини гол 72'
Нило гол 22'

17 декември 1925
Парагвај  1–3  Бразил Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Херонимо Рапози (Аргентина)
Фретес гол 58' Нило гол 30'
Лагарто гол 57'61'

20 декември 1925
Парагвај  1–3  Аргентина Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Жоаким Антонио Леите де Кастро (Бразил)
Флетас Солих гол 15' Тараскони гол 22'
Сеоне гол 32'
Ируриета гол 63'

25 декември 1925
Бразил  2–2  Аргентина Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Мануел Чапаро (Парагвај)
Фрајнрајх гол 27'
Нило гол 30'
Кероти гол 41'
Сеоне гол 55'

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови

4 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. South American Championship 1925 at RSSSF
  2. Elsey, Brenda (1 July 2011). Citizens and Sportsmen: Fútbol and Politics in Twentieth-Century Chile. University of Texas Press. ISBN 9780292744714. Посетено на 4 March 2017 – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]