Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1925

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1925
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување29 ноември25 декември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (2-ри)
Второ место  Бразил
Трето место  Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови26 (4.33 по натпревар)
ГолгетерМануел Сеоне
(6 гола)
Најдобар играчМануел Сеоне
1924
1926
Податотека:Argentina equipo vs paraguay 1925jpg
Репрезентацијата на Аргентина од 1925 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1925 — 9-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 29 ноември25 декември 1925 година. На турнирот учествувале 3 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина .[1], второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Парагвај.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Парагвај

На турнирот учествувале 3 репрезентации, Фудбалска репрезентација на Аргентина, Фудбалска репрезентација на Бразил и Фудбалска репрезентација на Парагвај. Фудбалска репрезентација на Чиле и Фудбалска репрезентација на Уругвај не учествувале на турнирот.[2].

Град домакин[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес
Стадион Спортиво Баракас Стадион министри Брин и Сенгел
Капацитет: 30.000 Капацитет: 25.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 4 3 1 0 11 4 +7 7
 Бразил 4 2 1 1 11 9 +2 5
 Парагвај 4 0 0 4 4 13 −9 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

29 ноември 1925
Аргентина  2–0  Парагвај Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Сеоне гол 2'
Санчес гол 72'

6 декември 1925
Бразил  5–2  Парагвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Херонимо Рапози (Аргентина)
Фило гол 16'
Фрајнрајх гол 18'
Лагарто гол 30'52'
Нило гол 72'
Ривас гол 25'55'

13 декември 1925
Аргентина  4–1  Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Мануел Чапаро (Парагвај)
Сеоне гол 41'48'74'
Гарасини гол 72'
Нило гол 22'

17 декември 1925
Парагвај  1–3  Бразил Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Херонимо Рапози (Аргентина)
Фретес гол 58' Нило гол 30'
Лагарто гол 57'61'

20 декември 1925
Парагвај  1–3  Аргентина Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Жоаким Антонио Леите де Кастро (Бразил)
Флетас Солих гол 15' Тараскони гол 22'
Сеоне гол 32'
Ируриета гол 63'

25 декември 1925
Бразил  2–2  Аргентина Брин и Сенгел, Буенос Аирес
Судија: Мануел Чапаро (Парагвај)
Фрајнрајх гол 27'
Нило гол 30'
Кероти гол 41'
Сеоне гол 55'

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови

4 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. South American Championship 1925 at RSSSF
  2. Elsey, Brenda (1 July 2011). Citizens and Sportsmen: Fútbol and Politics in Twentieth-Century Chile. University of Texas Press. ISBN 9780292744714. Посетено на 4 March 2017 – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]