Фудбалска репрезентација на Чиле

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Чиле
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)La Roja (црвените)
СојузФудбалска федерација на Чиле
КонфедерацијаКОНМЕБОЛ
СелекторУругвај Мартин Ласарте
КапитенКлаудио Браво
Најмногу настапиАлексис Санчес (139)
Најдобар стрелецАлексис Санчес (46)
Домашен стадионХулио Мартинес Праданос
ФИФА кодCHL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално23 (16 септември 2018)
Највисок3 (април 2016)
Најнизок84 (декември 2000)
Прв меѓународен натпревар
 Аргентина 3–1 Чиле 
(Буенос Аирес, Аргентина; 27 мај 1910)
Најголема победа
 Чиле 7–0 Венецуела 
(Сантјаго, Чиле; 29 август 1979)
 Чиле 7–0 Ерменија 
(Брисел, Белгија; 28 февруари 2001)
 Мексико 0-7 Чиле 
(Санта Клара, САД; 18 јуни 2016)
Најлош пораз
 Бразил 7–0 Чиле 
(Рио де ЖанеироБразил; 17 септември 1959)
Светско првенство
Учества9 (првпат во 1930)
Најдобар резултаттрето место 1962
Копа Америка
Учества40
Најдобар резултатшампиони, 2015, 2016

Фудбалската репрезентација на Чиле го претставува Чиле на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Чиле која е основана во 1895 година. Репрезентацијата е позната како La Roja („црвените“).[1][2][3] Чиле досега настапил на девет Светски првенства и биле домаќини на Светското првенство 1962 каде што завршиле на третото место, што до денес е нивниот најдобар пласман на турнирот.

Чиле ја освоил својата прва титула на Копа Америка, на изданието во 2015 на кое биле домаќини, победувајќи ја Аргентина во финалето.[4] Следната година, тие успешно ја одбраниле титулата совладувајќи ја повторно Аргентина во финалето на Копа Америка Сентенарио во САД.[5] Претходно, најголемиот успех на Чиле на Копа Америка било второто место кое го освоујувале во четири наврати.

Настапи на турнирите[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Групна фаза 5 3 2 0 1 5 3
Италија 1934 Се повлекле Се повлекле
Франција 1938
Бразил 1950 Групна фаза 9 3 1 0 2 5 6
Швајцарија 1954 Не се квалификувале 4 0 0 4 1 10
Шведска 1958 4 1 0 3 2 10
Чиле 1962 Трето место 3 6 4 0 2 10 8 Се квалификувале како домаќини
Англија 1966 Групна фаза 13 3 0 1 2 2 5 5 3 1 1 14 8
Мексико 1970 Не се квалификувале 4 1 2 1 5 4
Германија 1974 Групна фаза 11 3 0 2 1 1 2 4 2 1 1 4 3
Аргентина 1978 Не се квалификувале 4 2 1 1 5 3
Шпанија 1982 Групна фаза 22 3 0 0 3 3 8 4 3 1 0 6 0
Мексико 1986 Не се квалификувале 8 4 2 2 17 12
Италија 1990 Дисквалификувани 4 2 1 1 9 4
САД 1994 Не учествувале поради забрана за настап Не учествувале поради забрана за настап
Франција 1998 Осминафинале 16 4 0 3 1 5 8 16 7 4 5 32 18
Јужна Кореја Јапонија 2002 Не се квалификувале 18 3 3 12 15 27
Германија 2006 18 5 7 6 18 22
Јужна Африка 2010 Осминафинале 10 4 2 0 2 3 5 18 10 3 5 32 22
Бразил 2014 Осминафинале 9. 4 2 1 1 6 4 16 9 1 6 29 25
Русија 2018 Не се квалификувале 18 8 2 8 26 27
Катар 2022 Учествуваат во квалификациите
Вкупно 9/20 33 11 7 15 40 49 145 60 29 56 215 195

Настапи на Копа Америка[уреди | уреди извор]

Јужноамериканско првенство
Домаќин/Година Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1916 4 3 0 1 2 2 11
Уругвај 1917 4 3 0 0 3 0 10
Бразил 1919 4 3 0 0 3 1 12
Чиле 1920 4 3 0 1 2 2 4
Аргентина 1921 Се повлекле
Бразил 1922 5 4 0 1 3 1 10
Уругвај 1923 Се повлекле
Уругвај 1924 4 3 0 0 3 1 10
Аргентина 1925 Се повлекле
Чиле 1926. 3 4 2 1 1 14 6
Перу 1927 Се повлекле
Аргентина 1929
Перу 1935 4 3 0 0 3 2 7
Аргентина 1937 5 5 1 1 3 12 13
Перу 1939 4 4 1 0 3 8 12
Чиле 1941 3 4 2 0 2 6 3
Уругвај 1942 6 6 1 1 4 4 15
Чиле 1945 3 6 4 1 1 15 5
Аргентина 1946 5 5 2 0 3 8 11
Еквадор 1947 4 7 4 1 2 14 13
Бразил 1949 5 7 2 1 4 10 14
Перу 1953 4 6 3 1 2 10 10
Чиле 1955 2 5 3 1 1 19 8
Уругвај 1956 2 5 3 0 2 11 8
Перу 1957 6 6 1 1 4 9 17
Аргентина 1959 5 6 2 1 3 9 14
Еквадор 1959 Се повлекле
Боливија 1963
Уругвај 1967 3 5 2 2 1 8 6


Копа Америка
Домаќин/Година Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
1975 4 1 1 2 7 6
1979 2 9 4 3 2 13 6
1983 4 2 1 1 8 2
Аргентина 1987 2 4 3 0 1 9 3
Бразил 1989 5 4 2 0 2 7 5
Чиле 1991 3 7 3 2 2 11 6
Еквадор 1993 9 3 1 0 2 3 4
Уругвај 1995 11 3 0 1 2 3 8
Боливија 1997 11 3 0 0 3 1 5
Парагвај 1999 4 6 2 1 3 8 7
Колумбија 2001 7 4 2 0 2 5 5
Перу 2004 10 3 0 1 2 2 4
Венецуела 2007 8 4 1 1 2 4 11
Аргентина 2011 5 4 2 1 1 5 4
Чиле 2015 Шампион 1 6 3 2 1 13
САД 2016 Шампион 6 4 1 1 16 5
Бразил 2019 4 6 2 1 3 7 7
Бразил 2021 7 5 1 2 2 3 5
Вкупно 40/47 188 67 33 88 291 316

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Uno a uno de la Roja: Buenas individualidades pero falta juego colectivo“. EMOL (El Mercurio On-Line). 29 February 2012. Посетено на 6 March 2012.
  2. Mateo, Miguel Ángel (31 May 2010). „El porqué de 'la Roja'. El Mundo (España). Посетено на 15 September 2011.
  3. „Sudáfrica será el octavo Mundial para la 'Roja'. El Mercurio de Antofagasta. 6 March 2012. Посетено на 11 October 2009.
  4. „Hosts Chile stun Argentina to claim first Copa América title on penalties“. Посетено на 4 July 2015.
  5. „Chile win Copa América once again as Argentina title drought continues“. Посетено на 26 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]