Копа Америка 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1987
XXXIII Copa América 1987
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување27 јуни12 јули 1983
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони(во 3 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (13ти)
Второ место  Чиле
Трето место  Колумбија
Четврто место Аргентина
Статистики на првенството
Број на натпревари13
Постигнати голови33 (2.54 по натпревар)
Гледачи263,000 (20 по натпревар)
Голгетер Колумбија Игваран
(4 гола)
Најдобар играч Колумбија Валдерама
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1983


Јужноамериканско првенство во фудбал 1987, попознато како Копа Америка 1987 — 33-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 27 јуни до 12 јули 1987 година. На турнирот учествувале 10 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Чиле [1]. Колумбија го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Аргентина во натпреварот за третото место. Арнолдо Игваран, репрезентативец на Колумбија, бил најдобар стрелец со четири голови.

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 10 репрезентации кои биле поделени во три групи: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела. Уругвај је био актуелни шампион.

Секоја екипа одиграла по еден натпревар со секој од својата група. Победникот од секоја група се пласира во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес Кордоба Росарио
Стадион Монументал Стадион Марио Кемпес Стадион Хиганте
Капацитет: 67.664 Капацитет: 46.083 Капацитет: 41.654

Прв круг[уреди | уреди извор]

Аргентина против Перу

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 2 1 1 0 4 1 +3 3
 Перу 2 0 2 0 2 2 0 2
 Еквадор 2 0 1 1 1 4 −3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

27 јуни 1987
Аргентина  1–1  Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Армандо Перес Хојос (Колумбија)
Марадона гол 47' Рејна гол 59'

2 јули 1987
Аргентина  3–0  Еквадор Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 30.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Каниџа гол 50'
Марадона гол 67' (пен..)85'

4 јули 1987
Перу  1–1  Еквадор Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 10.000
Судија: Астеријо Мартинес (Парагвај)
Ла Роса гол 87' Куви гол 72'

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Чиле 2 2 0 0 7 1 +6 4
 Бразил 2 1 0 1 5 4 +1 2
 Венецуела 2 0 0 2 1 8 −7 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

28 јуни 1987
Бразил  5–0  Венецуела Стадион Олимпико, Кордоба
Гледачи: 8.000
Судија: Елијас Хакоме (Еквадор)
Марангон гол 33'
Моровиќ гол 39' (а.г.)
Карека гол 66'
Нелсињо гол 72'
Ромарио гол 89'
Извештај

30 јуни 1987
Чиле  3–1  Венецуела Стадион Олимпико, Кордоба
Гледачи: 5.000
Судија: Луис Баранкос (Боливија)
Летелиер гол 17'
Контрерас гол 70'
Салгадо гол 83'
Акоста гол 24' (пен..)

3 јули 1987
Чиле  4–0  Бразил Стадион Олимпико, Кордоба
Гледачи: 15.000
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
Басај гол 41'68'
Летелиер гол 48'75'
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 2 2 0 0 5 0 +5 4
 Боливија 2 0 1 1 0 2 −2 1
 Парагвај 2 0 1 1 0 3 −3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

28 јуни 1987
Парагвај  0–0  Боливија Стадион Хиганте, Росарио
Гледачи: 5.000
Судија: Енрике Лабо Реворедо (Перу)

1 јули 1987
Колумбија  2–0  Боливија Стадион Хиганте, Росарио
Гледачи: 5.000
Судија: Гастон Кастро (Чиле)
Валдерама гол 34'
Игваран гол 89'

5 јули 1987
Колумбија  3–0  Парагвај Стадион Хиганте, Росарио
Гледачи: 10.000
Судија: Франсиско Ламолин (Аргентина)
Игуваран гол 8'34'50'

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
8 јули - Кордоба
   Чиле 2  
   Колумбија 1  
 
12 јули - Буенос Аирес
       Уругвај 1
     Чиле 0
Трето место
9 јули - Буенос Аирес 11 јули - Буенос Аирес
   Уругвај 1    Колумбија   2
   Аргентина 0      Аргентина   1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

8 јули 1987
Чиле  2–1 (продолжение)  Колумбија Стадион Олимпико, Кордоба
Гледачи: 10.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Астенхо гол 106'
Вера гол 108'
Редин гол 103' (пен..)

9 јули 1987
Уругвај  1–0  Аргентина Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 75.000
Судија: Елијас Хакоме (Еквадор)
Алзаменди гол 43'

Трето место[уреди | уреди извор]

11 јули 1987
Колумбија  2–1  Аргентина Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 15.000
Судија: Бернардо Корухо (Венецуела)
Харамиљо гол 8'
Галеано гол 27'
Каниџа гол 86'

Финале[уреди | уреди извор]

12 јули 1987
Уругвај  1–0  Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 35.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил))
Бенгоечеа гол 56'

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

 • Чиле Астенго
 • Чиле Контрерас
 • Чиле Салгадо
 • Чиле Вера
 • Колумбија Галеано
 • Колумбија Харамиљо
 • Колумбија Редин
 • Колумбија Валдерама
 • Еквадор Куви
 • Перу Ла Роса
 • Перу Рејна
 • Уругвај Алзаменди
 • Уругвај Бенгоечеа
 • Венецуела Акоста

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Copa América 1987 by Martín Tabeira on the RSSSF

Надворешни врски[уреди | уреди извор]