Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1939

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1939
Стадион Насионал (1897)
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување15 јануари12 февруари 1939
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Перу (1-ви)
Второ место  Уругвај
Трето место  Парагвај
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови47 (4.7 по натпревар)
Голгетер Перу Фернандес (7 голови)
Најдобар играч Перу Фернандес[1]
1937
1941
Репрезентацијата на Перу од 1939 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1939 — 15-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 15 јануари до 12 февруари 1939 година.

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Перу, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Парагвај.

Теодоро Фернандес, репрезентативец на Перу, бил најдобар стрелец со 7 голови.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 5 репрезентации: Перу, Уругвај, Парагвај, Чиле и Еквадор. Бразил, Аргентина и Колумбија не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Перу
2.  Уругвај
3.  Парагвај
4.  Чиле
5.  Еквадор

Град домакин[уреди | уреди извор]

Лима
Стадион Насионал (1897)
Капацитет: 40.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Перу 4 4 0 0 13 4 +9 8
 Уругвај 4 3 0 1 13 5 +8 6
 Парагвај 4 2 0 2 9 8 +1 4
 Чиле 4 1 0 3 8 12 −4 2
 Еквадор 4 0 0 4 4 18 −14 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

15 јануари 1939
Парагвај  5–1  Чиле Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Алберто Марч (Еквадор)
Годоз гол 10'24'
Бариос гол 47'75'
Аквино гол 88'
Сорел гол 8'

15 јануари 1939
Перу  5–2  Еквадор Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Карлос Пујол (Уругвај)
T. Фернандес гол 6'34'77'
Х. Алкалде гол 16'58'
Алсивар гол 55'89'

22 јануари 1939
Уругвај  6–0  Еквадор Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Енрике Куенса (Перу)
Порта гол 22'
С. Варела гол 53'55'81'
Лаго гол 65'70'

22 јануари 1939
Перу  3–1  Чиле Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Карлос Пујол (Уругвај)
T. Фернандес гол 46'65' (пен..)
Х. Алкалде гол 80'
Домингес гол 55'

29 јануари 1939
Уругвај  3–2  Чиле Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Енрике Куенса (Перу)
С. Варела гол 11'
Камаити гол 30'
Чиримини гол 73'
Муњос гол 3'
Луко гол 39'

29 јануари 1939
Перу  3–0  Парагвај Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
T. Фернандес гол 11'30'
Х. Алкалде гол 78'

5 февруари 1939
Чиле  4–1  Еквадор Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Карлос Пујол (Уругвај)
Торо гол 6'
Авендањо гол 15'79'
Сорел гол 19' (пен..)
Аренас гол 35'

5 февруари 1939
Уругвај  3–1  Парагвај Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Енрике Куенса (Перу)
Лаго гол 14'
С. Варела гол 40' (пен..)
Порта гол 66'
Бариос гол 59'

12 февруари 1939
Парагвај  3–1  Еквадор Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Енрике Куенса (Перу)
Минго гол 4'
Годој гол 61'
Бареиро гол 63'
Аренас гол 75'

12 февруари 1939
Перу  2–1  Уругвај Стадион Насионал (1897), Лима
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Х. Алкалде гол 7'
Биелич гол 35'
Порта гол 44'

Голгетери[уреди | уреди извор]

7 голови

5 голови

 • Перу Алкаиде

 • Уругвај Варела

3 гола

 • Парагвај Годој
 • Парагвај Бариос

 • Уругвај Лаго
 • Уругвај Порта

2 гола

 • Чиле Аведањо
 • Чиле Сорел

 • Еквадор Алсивар
 • Еквадор Аренас

1 гол

 • Чиле А. Домингес
 • Чиле Луко
 • Чиле Р. Муњос
 • Чиле Р. Торо

 • Парагвај Аквино
 • Парагвај Бареро
 • Парагвај Минго
 • Перу Биелич

 • Уругвај Камаити
 • Уругвај Чиримини

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]