Јужноамериканско првенство во фудбал 1916

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1916
Податоци за првенството
ЗемјаАргентина
Датум на одржување2 јули17 јули
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 8 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Бразил
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови18 (3 по натпревар)
Голгетер Уругвај Исабелино Градин (3 гола)
1917

Јужноамериканско првенство во фудбал 1917 — 1-во издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 2 јули17 јули 1917 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Бразил.

Исабелино Градин, репрезентативец на Уругвај, бил најдобар стрелец со 3 голови.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Уругвај
2.  Аргентина
3.  Чиле
4.  Бразил

Градови-домакини[уреди | уреди извор]

Авељанеда Буенос Аирес
Стадион Расиг клуб Стадион G.E.B.A.
Капацитет: 20.000 Капацитет: 18.000
Estadio Presidente Peron.jpg Geba football stadium 1921.jpg

Натпревари[уреди | уреди извор]

2 јули 1916
 Уругвај 4:0 (1:0)  Чиле Stadium G.E.B.A., Буенос Аирес
Судија: Уго Гронда (Аргентина)
Пјендибене гол 44'75'
Градин гол 55'70'
6 јули 1916
 Аргентина 6:1 (1:1)  Чиле Stadium G.E.B.A., Буенос Аирес
Судија: Сидни Пулен  Бразил
Оако гол 2'75'
Х.Д. Браун гол 60' (пен..)62' (пен..)
Марковекио гол 67'81'
Баес гол 44'
8 јули 1916
 Чиле 1:1 (0:1)  Бразил Stadium G.E.B.A., Буенос Аирес
Судија: Леон Пајроу  Уругвај
Салазар гол 85' Демостенес гол 29'
10 јули 1916
 Аргентина 1:1 (1:1)  Бразил Stadium G.E.B.A., Буенос Аирес
Судија: Карлос Фанта  Чиле
Лагуна гол 10' Аленкар гол 23'
12 јули 1916
 Уругвај 2:1 (0:1)  Бразил Stadium G.E.B.A., Буенос Аирес
Судија: Карлос Фанта  Чиле
Градин гол 58'
Тоњола гол 77'
Фрajнрајх гол 8'

17 јули 1916
 Аргентина 0:0[1]  Уругвај Stadium Расиг клуба, Авељанеда
Судија: Карлос Фанта  Чиле

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Уругвај 3 2 1 0 6 1 +5 5
2.  Аргентина 3 1 2 0 7 2 +5 4
3.  Бразил 3 0 2 1 3 4 -1 1
4.  Чиле 3 0 1 2 2 11 -9 1

Голгетери[уреди | уреди извор]

3 гола

2 гола

1 гол

  • Аргентина Хосе Лагуна
  • Бразил Аленкар
  • Бразил Демостенес

  • Уругвај Хосе Тонгола

Занимљивости[уреди | уреди извор]

Уругвај Аргентина Бразил
Uruguay Copa America 1917.jpg Argentina-Copa-America-1916.jpg Brazil v argentina 1916.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Southamerican Championship 1916, rsssf.com Приступљено: 13. 5. 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]