Копа Америка 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 2007
[[File: |alt=]]
XLII Copa América 2007
Податоци за првенството
Земја Венецуела
Датум на одржување26 јуни15 јули 2007
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 9 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (8-ми)
Второ место  Аргентина
Трето место  Мексико
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови86 (3.31 по натпревар)
Гледачи1,050,230 (0 по натпревар)
Голгетер Бразил Робињо
(6 голови)
Најдобар играч Бразил Робињо
2004  Перу
Робињо

Јужноамериканско првенство во фудбал 2007, попознато како Копа Америка 2007 — 42-рото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Венецуела од 26 јуни до 15 јули 2007 година.

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал Аргентина со 3:0[1]. Мексико го освоил третото место победувајќи го Уругвај со 3:1 во натпреварот за третото место. Така, Бразил се стекнал со правото да го претставува КОНМЕБОЛ[2] на Купот на Конфедерации на ФИФА во 2009 година[3].

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле
11.  Мексико
12.  САД

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Девет градови и девет стадиони биле места каде се одржале натпреварите.

Матурин Баркисимето Мерида Сиудад Гвајана
Стадион Монументал Стадион Метрополитано Стадион Метрополитано Стадион Полидепортиво
Капацитет: 52.000 Капацитет: 42.000 Капацитет: 42.000 Капацитет: 41.600
Маракаибо
Стадион Хосе Паченчо Ромеро
Капацитет: 40.000
Сан Кристобал Пуерто ла Круз Баринас Каракас
Стадион Полидепортиво Стадион Олимпико Стадион Агустин Товар Стадион Олимпико
Капацитет: 40.000 Капацитет: 38.000 Капацитет: 27.500 Капацитет: 24.900

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Венецуела 3 1 2 0 4 2 +2 5
 Перу 3 1 1 1 5 4 +1 4
 Уругвај 3 1 1 1 1 3 −2 4
 Боливија 3 0 2 1 4 5 −1 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

26 јуни 2007
18:05
Уругвај  0:3  Перу Стадион Метрополитано, Мерида
Гледачи: 23.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
(Извештај) Виљалта гол 27'
Марињо гол 70'
Гереро гол 88'

26 јуни 2007
20:50
Венецуела  2:2  Боливија Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 40.000
Судија: Маурисио Рејносо (Еквадор)
Малдонадо гол 20'
Паез гол 55'
(Извештај) Морено гол 38'
Арсе гол 84'

30 јуни 2007
16:05
Боливија  0:1  Уругвај Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 40.000
Судија: Балдомеро Толедо (Сједињене Државе)
(Извештај) Санчес гол 58'

30 јуни 2007
18:20
Венецуела  2:0  Перу Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 40.000
Судија: Бенито Арчундија (Мексико)
Сичеро гол 48'
Арисменди гол 79'
(Извештај)

3 јули 2007
18:35
Перу  2:2  Боливија Стадион Метрополитано, Мерида
Гледачи: 42.000
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
Писаро гол 34'85' (Извештај) Морено гол 24'
Кампос гол 45'

3 јули 2007
20:50
Венецуела  0:0  Уругвај Стадион Метрополитано, Мерида
Гледачи: 42.000
Судија: Карлос Еухенио Симон (Бразил)
(Извештај)

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Мексико 3 2 1 0 4 1 +3 7
 Бразил 3 2 0 1 4 2 +2 6
 Чиле 3 1 1 1 3 5 −2 4
 Еквадор 3 0 0 3 3 6 −3 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

27 јуни 2007
18:35
Еквадор  2:3  Чиле Стадион Полидепортиво, Сиудад Гвајана
Гледачи: 35.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Валенсија гол 16'
Бенитез гол 23'
(Извештај) Суазо гол 20'80'
Виљануева гол 86'

27 јуни 2007
20:50
Бразил  0:2  Мексико Стадион Полидепортиво, Сиудад Гвајана
Гледачи: 40.000
Судија: Серхио Пезота (Аргентина)
(Извештај) Кастиљо гол 23'
Моралес гол 28'

1 јули 2007
16:05
Бразил  3:0  Чиле Стадион Монументал, Матурин
Гледачи: 52.000
Судија: Карлос Торес (Парагвај)
Робињо гол 36' (пен..)84'87' (Извештај)

1 јули 2007
18:20
Мексико  2:1  Еквадор Стадион Монументал, Матурин
Гледачи: 52.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Кастиљо гол 21'
Браво гол 79'
(Извештај) Мендез гол 84'

4 јули 2007
18:35
Мексико  0:0  Чиле Стадион Олимпико, Пуерто ла Круз
Гледачи: 38.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
(Извештај)

4 јули 2007
20:50
Бразил  1:0  Еквадор Стадион Олимпико, Пуерто ла Круз
Гледачи: 38.000
Судија: Серхио Пезота (Аргентина)
Робињо гол 56' (пен..) (Извештај)

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 3 3 0 0 9 3 +6 9
 Парагвај 3 2 0 1 8 2 +6 6
 Колумбија 3 1 0 2 3 9 −6 3
 САД 3 0 0 3 2 8 −6 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

28 јуни 2007
18:35
Парагвај  5:0  Колумбија Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 34.500
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Санта Круз гол 30'46'80'
Кабањас гол 84'88'
(Извештај)

28 јуни 2007
20:50
Аргентина  4:1  САД Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 34.500
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
Креспо гол 11'60'
Ајмар гол 76'
Тевез гол 84'
(Извештај) Џонсон гол 9' (пен..)

2 јули 2007
18:35
САД  1:3  Парагвај Стадион Агустин Товар, Баринас
Гледачи: 28.200
Судија: Виктор Уго Ривера (Перу)
Кларк гол 35' (Извештај) Барето гол 29'
Кардозо гол 56'
Кабањас гол 90+2'

2 јули 2007
20:50
Аргентина  4:2  Колумбија Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Еугенио Симон (Бразил)
Креспо гол 20' (пен..)
Рикелме гол 34'45'
Д. Милито гол 90+1'
(Извештај) Е. Переа гол 10'
Кастриљон гол 76'

5 јули 2007
18:35
САД  0:1  Колумбија Стадион Метрополитано де Кабударе, Баркисимето
Гледачи: 37.500
Судија: Мануел Андарсија (Венецуела)
(Извештај) Кастриљон гол 15'

5 јули 2007
20:50
Аргентина  1:0  Парагвај Стадион Метрополитано де Кабударе, Баркисимето
Гледачи: 37.500
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Маскерано гол 79' (Извештај)

Трето место[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Sports_table/sub, ред 10: attempt to concatenate local 'text' (a nil value)

 Уругвај и  Чиле се пласирале во четвртфинале.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
7 јули – Сан Кристобал        
   Венецуела   1
10 јули – Маракаибо
   Уругвај   4  
   Уругвај   2 (4)
7 јули – Пуерто ла Круз
     Бразил   2 (5)  
   Чиле   1
15 јули – Маракаибо
   Бразил   6  
   Бразил   3
8 јули – Матурин
     Аргентина   0
   Мексико   6
11 јули – Сиудад Гвајана
   Парагвај   0  
   Мексико   0 Трето место
8 јули – Баркисимето
     Аргентина   3  
   Аргентина   4    Уругвај   1
   Перу   0      Мексико   3
14 јули – Каракас


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

7 јули 2007
18:05
Венецуела  1:4  Уругвај Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 41.200
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
Аранго гол 41' (Извештај) Форлан гол 38'90+1'
Гарсија гол 64'
Родригес гол 86'

7 јули 2007
20:50
Чиле  1:6  Бразил Стадион Олимпико, Пуерто ла Круз
Гледачи: 38.000
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Суазо гол 76' (Извештај) Жуан гол 16'
Баптиста гол 23'
Робињо гол 27'50'
Жосуе гол 68'
Лав гол 85'

8 јули 2007
16:05
Мексико  6:0  Парагвај Стадион Монументал, Матурин
Гледачи: 52.000
Судија: Серхио Пезота (Аргентина)
Кастиљо гол 5' (пен..)38'
Торадо гол 27'
Арсе гол 79'
Бланко гол 87' (пен..)
Браво гол 90+1'
(Извештај)

8 јули 2007
18:50
Аргентина  4:0  Перу Стадион Метрополитано де Кабударе, Баркисимето
Гледачи: 38.800
Судија: Карлос Еугенио Симон (Бразил)
Рикелме гол 47'85'
Меси гол 61'
Маскерано гол 75'
(Извештај)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 јули 2007
20:50
Уругвај  2:2
(4–5 пен.)
 Бразил Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 38.100
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Форлан гол 36'
Абреу гол 69'
(Извештај) Мајкон Сисенандо гол 13'
Баптиста гол 41'
  Пенали  
Форлан
Скоти
Гонсалес
К. Родригес
Абреу
Гарсија
Лугано
4–5 Робињо
Жуан
Силва
А. Алвес
Диего
Фернандо
Жилберто

11 јули 2007
20:50
Мексико  0:3  Аргентина Стадион Полидепортиво, Сиудад Гвајана
Гледачи: 41.600
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
(Извештај) Хајнце гол 45'
Меси гол 61'
Рикелме гол 65' (пен..)

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

14 јули 2007
17:05
Уругвај  1:3  Мексико Стадион Олимпико, Каракас
Гледачи: 25.000
Судија: Маурицио Рејносо (Еквадор)
Абреу гол 22' (Извештај) Бланко гол 36' (пен..)
Браво гол 68'
Гвардадо гол 76'

Финале[уреди | уреди извор]

15 јули 2007
17:05
Бразил  3:0  Аргентина Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Баптиста гол 4'
Ајала гол 40' (а.г.)
Алвес гол 69'
(извештај)

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Ефи
1  Бразил 6 4 1 1 15 5 +10 13 72.2%
2  Аргентина 6 5 0 1 16 6 +10 15 83.3%
3  Мексико 6 4 1 1 13 5 +8 13 72.2%
4  Уругвај 6 2 2 2 8 9 −1 8 44.4%
Елиминирани во четвртфиналето
5  Парагвај 4 2 0 2 8 8 0 6 50.0%
6  Венецуела 4 1 2 1 5 6 −1 5 41.6%
7  Перу 4 1 1 2 5 8 −3 4 33.3%
8  Чиле 4 1 1 2 4 11 −7 4 33.3%
Елиминирани во групната фаза
9  Колумбија 3 1 0 2 3 9 −6 3 33.3%
10  Боливија 3 0 2 1 4 5 −1 2 22.2%
11  Еквадор 3 0 0 3 3 6 −3 0 0.0%
12  САД 3 0 0 3 2 8 −6 0 0.0%

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови
5 голови
 • Аргентина Рикелме
4 гола
 • Мексико Кастиљо
3 гола

 • Аргентина Креспо
 • Бразил Баптиста
 • Чиле Умберто

 • Мексико Браво
 • Парагвај Кабањас

 • Парагвај Роке
 • Уругвај Форлан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Brazil victorious in Copa America“. BBC Sport. 16 јули 2007. Архивирано од изворникот 13 January 2010. Посетено на 27 April 2009.
 2. The South American champion, along with the European champion (the winner of Euro 2008), "will no longer be obliged to take part" in the Confederations Cup beginning with the 2009 edition FIFA.com – 2005/2006 season: final worldwide matchday to be 14 May 2006. Архивирано на 15 јуни 2010 г.
 3. Мексико и САД се членки на CONCACAF. Така и да го освојат ова натпреварување, нема да можат да го претставуваат КОНМЕБОЛ на Купот на Конфедерации, туку тоа би била најдобро пласираната јужноамериканска репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]