Јужноамериканско првенство во фудбал 1917

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1917
Стадионот во Монтевидео
Податоци за првенството
ЗемјаУругвај
Датум на одржување30 септември14 октомври
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (2-ри)
Второ место  Аргентина
Трето место  Бразил
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови21 (3.5 по натпревар)
Голгетер Уругвај Анхел Романо (4 гола)
1916
1919

Јужноамериканско првенство во фудбал 1929 — 2-ро издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 30 септември14 октомври 1929 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Бразил.

Анхел Романо, репрезентативец на Уругвај, бил најдобар стрелец со четири голови.

Формат такмичења[уреди | уреди извор]

Репрезентацијата на Уругвај

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Уругвај
2.  Аргентина
3.  Чиле
4.  Бразил

Град домакин[уреди | уреди извор]

Монтевидео
Стадион Парк Переира
Капацитет: 40 000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 3 3 0 0 9 0 +9 6
 Аргентина 3 2 0 1 5 3 +2 4
 Бразил 3 1 0 2 7 8 −1 2
 Чиле 3 0 0 3 0 10 −10 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

30 септември 1917
Уругвај  4–0  Чиле Парк Переира, Монтевидео
Судија: Херман Гасон (Аргентина)
Скароне гол 20'62' (пен..)
Романо гол 44'75'

3 октомври 1917
Аргентина  4–2  Бразил Парк Переира, Монтевидео
Судија: Карлос Фанта (Чиле)
Каломино гол 15'
Оако гол 56' (пен..)58' (пен..)
Бланко гол 80'
Неко гол 8'
Лагрека гол 39' (пен..)

6 октомври 1917
Аргентина  1–0  Чиле Парк Переира, Монтевидео
Судија: Алваро Саралеги (Уругвај)
Гарсија гол 76' (а.г.)

7 октомври 1917
Уругвај  4–0  Бразил Парк Переира, Монтевидео
Судија: Херман Гасон (Аргентина)
Х. Скароне гол 8'
Романо гол 17'77'
К. Скароне гол 86'

12 октомври 1917
Бразил  5–0  Чиле Парк Переира, Монтевидео
Судија: Рикардо Валарино (Уругвај)
Каетано гол 21'
Неко гол 23'
Домингес гол 26'59'
Амилкар гол 41'

14 октомври 1917
Уругвај  1–0  Аргентина Парк Переира, Монтевидео
Судија: Хуан Ливингстон (Чиле)
Скароне гол 62'

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

2. гола

1 гол

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]