Хуан Рејносо Гузман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хуам Максимо Рејносо Гузман (роден 28 декември 1969 во Лима) е пензиониран фудбалер од Перу и моментален тренер.

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Рејносо одигра 84 натпревари за неговиот национален тим. во ој постигна пет гола. Го направи својот дебакл на 28 јануари, 1986 против НР Кина (1-3), кога имаше 16 години (и 31 ден). Рејносо го одигра својот последен репрезентациски натпревар на 23 февруари, 2000 против Колумбија (1-2)

Титули како играч[уреди | уреди извор]

Сезона Тим Титула
1993 Перу Универзарио де Депортес Campeonato Peruano
1997 Мексико Круз Азул Torneo Mexicano
1996 Мексико Круз Азул CONCACAF Champions' Cup
1997 Мексико Круз Азул Copa Mexico
1997 Мексико Круз Азул CONCACAF Champions' Cup

Титули како менаџер[уреди | уреди извор]

Сезона Тим Титула
2007 Перу Болоњези Clausura 2007
2009 Перу Универзарио де Депортес Campeonato Descentralizado 2009


Наводи[уреди | уреди извор]