Хуан Рејносо Гусман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуан Рејносо Гусман

Хуан Максимо Рејносо Гусман (роден 28 декември 1969 во Лима) — перуански фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Рејносо одиграл 84 натпревари за неговиот репрезентација, на кој постигнал пет гола. Своето деби го направил на 28 јануари 1986, против НР Кина (1-3), кога имал само 16 години (и 31 ден). Рејносо го одиграл својот последен репрезентативен натпревар на 23 февруари 2000, против Колумбија (1-2).

Титули како играч[уреди | уреди извор]

Сезона Тим Титула
1993 Перу Универзарио де Депортес Campeonato Peruano
1997 Мексико Круз Азул Torneo Mexicano
1996 Мексико Круз Азул CONCACAF Champions' Cup
1997 Мексико Круз Азул Copa Mexico
1997 Мексико Круз Азул CONCACAF Champions' Cup

Титули како менаџер[уреди | уреди извор]

Сезона Тим Титула
2007 Перу Болоњези Clausura 2007
2009 Перу Универзарио де Депортес Campeonato Descentralizado 2009

Наводи[уреди | уреди извор]