Сиудад дел Есте

Координати: 25°31′00″S 54°37′00″W / 25.51667° ЈГШ; 54.61667° ЗГД / -25.51667; -54.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиудад дел Есте
Ciudad del Este
град
Сиудад дел Есте is located in Paraguay
Сиудад дел Есте
Сиудад дел Есте
Местоположба на градот во Парагвај.
Координати: 25°31′00″S 54°37′00″W / 25.51667° ЈГШ; 54.61667° ЗГД / -25.51667; -54.61667
Држава Парагвај
ДепартманАлто Парана
Основан3 февруари 1957
Површина
 • Вкупна104 км2 (40 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно320.782
 • Густина3,100/км2 (8,000/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
Поштенски код7000
Повик. бр.(595) (61)
Мреж. местоМатична страница

Сиудад дел Есте (шпански: Ciudad del Este, „источен град“, „град од истокот“) — вториот најголем град во Парагвај. Градот се наоѓа во департманот Алто Парана, на реката Рио Парана. Според податоците од 2008 година, градот имал население од 320.872 жители.

, Парагвај

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан во 1957 година. Првичното име на градот било Пуерто Флор де Ли, а до 1989 година бил познат како Пуерто Пресиденте Стреснер, по Алфредо Стреснер.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот и истоимениот округ се наоѓаат во југоисточен Парагвај. Сиудад дел Есте се наоѓа спроти бразилскиот град Фоз до Игвасу. Овие два града ги дели реката Парана и поврзани се со Мостот на пријателството. Во влизина е и аргентинската граница. Сидуад дел Есте и околните окрузи Ернандаријас и Пресиденте Франко ја формираат метрополитенската област Гран Сиудад дел Есте.

Клима[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]