Иван Заморано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван заморано
Iván Zamorano.jpg
Заморано во 2013
Лични податоци
Полно име Иван Луис Заморано Замора
Роден на 18 јануари 1967 (1967-01-18) (53 г.)
Роден во Сантјаго, Чиле
Висина  м
Позиција Напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1988 Кобресал 31 (8)
1985–1986Кобреандино (loan) 29 (27)
1988–1990 Санкт Гален 56 (34)
1990–1992 Севилја 59 (21)
1992–1996 Реал Мадрид 137 (77)
1996–2001 Интер 101 (25)
2001–2002 Америка 63 (33)
2003 Коло-Коло 14 (8)
Вкупно 490 (233)
Репрезентација
2000 Чиле Олиписки фудбалски тим на Чиле 5 (6)
1987–2001 Чиле Чиле 69 (34)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Иван Луис Заморано Замора (роден на 18 јануари 1967 година во Сантијаго) е пензиониран чилеански фудбалски напаѓач. Заедно со Марсело Салас и Елијас Фигуероа, се смета како еден од најпрепознатливите фудбалери на Чиле.

Тој бил член на чилеанскиот националниот тим на  Светското Првенство во 1998 година и на четири турнири на Копа Америка. Тој играл за неколку клубови, особено шпанските клубови Севиља и Реал Мадрид, како и италијанскиот клуб Интер. Тој ја освоил Ла лига во 1994-95 година и воедно бил најдобар стрелец во таа сезона со Реал Мадрид. Тој, исто така, го освоил УЕФА Купот со Интер. Моќен и плоден стрелец, тој бил особено познат по својата сила и способност во воздухот, каде што постигнал многу од неговите голови.[1]

Во 2004 година, Заморано бил избран од редот на ФИФА 100, листа на најдобрите живи фудбалери во светот составени од страна на легендата Пеле.

Заморано бил нарекуван Бам Бам[2][3] и Иван Страшниот.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lettere dal Sud America – Zamorano, il galantuomo“ [Letters from South America – Zamorano, the gentleman] (Italian). calciosudamericano.it. конс. 3 December 2014. 
  2. „Zamorano“. RealMadrid.com. Архивирано од изворникот на 23 September 2015. конс. 23 September 2015. 
  3. Los problemas económicos de «Bam Bam» Zamorano“, „ABC“, 17 септември 2014. (на es)
  4. Iván el Terrible Zamorano“, El Tiempo, 23 јануари 1992. (на es)
  5. „Lord Bendtner, Kevin-Prince Boateng & the best royal XI in football“. 2 May 2015. конс. 23 September 2015.