Луке (Парагвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луке
Luque
Меѓународниот аеродром Силвио Петироси.
Меѓународниот аеродром Силвио Петироси.
Луке is located in Парагвај
Луке
Луке
Координати: 25°16′12″S 57°29′14″W / 25.27000° S; 57.48722° W / -25.27000; -57.48722Координати: 25°16′12″S 57°29′14″W / 25.27000° S; 57.48722° W / -25.27000; -57.48722
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Површина
 • Вкупна188,43 км2 (7,275 ми2)
Надм. вис.&10000000000000120000000120 м
Население (2002)
 • Вкупно176,433
CONMEBOL Headquarters

Луке е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман и истиот е дел од метрополитенската област Голем Асунсион. Според изворите два датума се јавуваат како датум на основање на градот, 1653 и 1750 година.[1] Луке е 4 град во Парагвај по бројот на жители.

Луке бил привремен главен град на Парагвај во 1868 година за време на Парагвајската војна. Главниот град бил преместен во Сан Естанислао. Луке е еден од најважните градови во метрополитенската област. Во градот се наоѓа меѓународниот аеродром Силвио Петиросо.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Torres, Dionisio González (2010). Origen e Historia de los pueblos del Paraguay. Asunción: Servilibro. стр. 156, 157. ISBN 978-99953-0-198-9.
  2. http://www.conmebol.com/conmebol/aboutUsConf.html?secId=2&subId=3
  3. http://www.fifa.com/aboutfifa/federation/confederations/confederation=23915.html
  4. http://www.infoluque.com.py/deportes/01conmebol.htm

Поврзано[уреди | уреди извор]