Ламбаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламбаре
Lambaré
Ламбаре is located in Парагвај
Ламбаре
Ламбаре
Координати: 25°19′48″S 57°38′24″W / 25.33000° ЈГШ; 57.64000° ЗГД / -25.33000; -57.64000Координати: 25°19′48″S 57°38′24″W / 25.33000° ЈГШ; 57.64000° ЗГД / -25.33000; -57.64000
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Население (2008)
 • Вкупно140,498

Ламбаре е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман и истиот е дел од метрополитенската област Голем Асунсион.

Историја[уреди | уреди извор]

Ламбаре бил основан од гувернерот Карлос Марфу во 1766 година. Со закон било формализирано основањето на градот, односно неговиот статус, на 5 јуни 1962 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]