Прејди на содржината

Сан Лоренсо (Парагвај)

Координати: 25°20′24″S 57°31′12″W / 25.34000° ЈГШ; 57.52000° ЗГД / -25.34000; -57.52000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Лоренсо
San Lorenzo
Катедралата во Сан Лоренсо
Катедралата во Сан Лоренсо
Сан Лоренсо is located in Парагвај
Сан Лоренсо
Сан Лоренсо
Координати: 25°20′24″S 57°31′12″W / 25.34000° ЈГШ; 57.52000° ЗГД / -25.34000; -57.52000
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Население (2008)
 • Вкупно271,064

Сан Лоренсо (шпански: San Lorenzo) — трет најголем град во Парагвај по број на население. Градот се наоѓа во Централниот департман, оддалечен околу 10 километри од главниот град Асунсион. Главна стопанска гранка во градот е трговијата. Кампусот на Националниот универзитет Асунсион се наоѓа во градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]