Централен департман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централен департман
Departamento Central
департман
Езеро Ипакари.
Езеро Ипакари.
Знаме на Централен департманГрб на Централен департман
Местоположба во Парагвај
Местоположба во Парагвај
Координати: 25°18′S 57°25′W / 25.300° ЈГШ; 57.417° ЗГД / -25.300; -57.417Координати: 25°18′S 57°25′W / 25.300° ЈГШ; 57.417° ЗГД / -25.300; -57.417
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Основан1935
Гл. градАрегва
Најголем градСан Лоренсо
Управа
 • ГувернерКарлос Алберто Амарилја Кањете
Површина
 • Вкупна2.465 км2 (952 ми2)
Ранг17
Население (2008)[1]
 • Вкупно1.929.834
 • Ранг1
 • Густина780/км2 (2,000/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-11
Окрузи19

Централниот департман е еден од департманите во Парагвај. Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај. Главен град на департманот е Арегва. Централниот департман има околу 1,929,834 жители и тоа го прави најнаселен департман во државата.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај, На север департманот граничи со Кордиљера и Президенте Ајес, на запад со Аргентина, на исток со Парагвари и на југ со Њембуку.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на 19 окрузи:

окрузи км² население (2002)
Арегва 122 44.566
Капијата 83 154.274
Фернандо де ла Мора 21 113.560
Гварамбаре - 16.687
Ита 190 50.391
Итагва 122 60.601
Хулијан Аугусто Салдивар 948 37.374
Ламбаре - 119.795
Лимпио 117 73.158
Луке - 185.127
Маријано Роке Алонсо 122 65.229
Њемби 40 8.525
Нуева Италија - 71.909
Сан Антонио - 37.795
Сан Лоренсо - 204.356
Вилја Елис 122 53.166
Вилјета - 22.429
Ипакарај 111 18.530
Ипане 53 25.421

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Geografía del Paraguay - Editorial Hispana Paraguay S.R.L.- 1a. Edición 1999 - Asunción Paraguay
  • Geografía Ilustrada del Paraguay - ISBN 99925-68-04-6 - Distribuidora Arami S.R.L.
  • La Magia de nuestra tierra. Fundación en Alianza. Asunción. 2007.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]