Пресиденте Ајес (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пресиденте Ајес
Presidente Hayes
департман
Знаме на Пресиденте Ајес
Знаме
Грб на Пресиденте Ајес
Грб
Координати: 23°46′ ЈГШ 58°37′ ЗГД / 
Држава  Парагвај
Регион Западен Парагвај
Гл. град Вилја Ајес
Површина
 • Вкупна 72.907 km2 (28,150 sq mi)
Население (2002)
 • Вкупно 81.876
 • Густина 1.1/km2 (2.9/sq mi)
Часовен појас AST (UTC-04)
 • Лете (DST) ADT (UTC-03)
ISO 3166 PY-15
Окрузи 8

Пресиденте Ајес е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Западен Парагвај и главен град на департманот е Вилја Ајес. Името на департманот е во чест на Рутфорд Б. Хејс, американски претседател. Претседателот изјавил дека департманот е парагвајски за време на Парагвајската војна.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 8 окрузи:

окрузи население (2002)
Бенхамин Асевал 13.309
Хенерал Бругез н.п.
Хозе Фалкон 3.189
Нанава 4.830
Пуерто Пинаско 3.948
Тениенте Естебан Мартинез н.п.
Тениенте Ирала Фернандез н.п.
Вилја Ајес 57.217

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во Западен Парагвај. На север Пресиденте Ајес се граничи со Алто Парагвај, на југ со Аргентина, на исток со Консепсион, Сан Педро, Кордилјера и Централен департман, а на запад со Бокерон.

Во летниот период, температурата во департманот се искачува до 44 степени целзиусови, а во зимскиот период истата паѓа до 26 степени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Geografía Ilustrada del Paraguay, Distribuidora Arami SRL; 2007. ISBN 978-99925-68-04-0
  • Geografía del Paraguay, Primera Edición 1999, Editorial Hispana Paraguay SRL

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]